"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (w maju minus 11). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 26% (w maju odpowiednio 16% i 27%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - podano w komunikacie.

Przedsiębiorcy odnotowują nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są nadal pesymistyczne, w przypadku portfela zamówień nieco gorsze od prognozowanych w maju, a w przypadku produkcji budowlano-montażowej - na poziomie zbliżonym do prognoz z ubiegłego miesiąca.

Spośród badanych przedsiębiorstw 17% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 25%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być zbliżony do przewidywań z maja, podał GUS.

Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nieco lepsze od zgłaszanych w maju, ale nadal niekorzystne. Utrzymują się znaczne trudności w terminowym ściąganiu płatności należnych za wykonane roboty budowlano-montażowe. Trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie ulegnie poprawie także i w najbliższych miesiącach.

"W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 85% do 76% (w maju 2009 r. - 75%)" - podał też GUS.