Wczoraj zamieściło ich najnowszą wersję, po uwzględnieniu uwag m.in. resortu finansów. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, według planów 6 sierpnia, po to by jak najszybciej ruszyły wypłaty. Dzień wcześniej zacznie obowiązywać ustawa o pomocy państwa w spłacie kredytów hipotecznych osobom, które utraciły pracę.
Pomoc wypłacać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a środki na nią pochodzić będą z Funduszu Pracy. Szacuje się, że realizacja tego programu kosztować będzie około 440 mln zł. – Do wypłat potrzebne jest jeszcze podpisanie rozporządzenia wykonawczego dotyczącego m.in. zasad współpracy z BGK oraz zawarcie przez resort pracy umowy z naszym bankiem – mówi Ewa Balicka-Sawiak, rzeczniczka BGK. Podkreśla, że zaraz po tym może ruszyć obsługa programu. Z kolei wiceminister pracy Czesława Ostrowska uważa, że program wystartuje w połowie sierpnia.
Jak skorzystać z pomocy? Najpierw trzeba będzie zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Potem należy złożyć wniosek do banku, w którym ma się kredyt, o zaświadczenie dotyczące stanu zadłużenia i wysokości rat. Z tym dokumentem trzeba udać się do urzędu pracy, który przekaże go do starosty. Ten z kolei ma miesiąc na wydanie decyzji w sprawie przyznania pomocy. Jeśli decyzja będzie pozytywna, BGK w kilka dni przeleje pieniądze na konto, z którego potrącane są raty kredytu. Rząd przewiduje, że z pomocy skorzysta 46,5 tys. gospodarstw domowych, w których przynajmniej jedna osoba straciła pracę po 1 lipca 2008 r. a przed końcem 2010 r. Pomoc w spłacie kredytów będzie dotyczyć wyłącznie tych zaciągniętych na zakup mieszkania. Pomoc będzie wynosić do 1,2 tys. zł miesięcznie przez nie dłużej niż rok. Na jej spłatę w nieoprocentowanych ratach przewidziano osiem lat.