Fala zwolnień grupowych hamuje

W II kwartale polskie firmy ogłosiły, że zwolnią około 11,2 tys. osób. Gorzej wypadają w UE tylko trzy państwa. Ale za to planujemy utworzyć najwięcej nowych miejsc pracy

Publikacja: 30.07.2009 08:10

Strajk przeciwko zwolnieniom w Telekomunikacji Polskiej

Strajk przeciwko zwolnieniom w Telekomunikacji Polskiej

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko da Dorota Awiorko

Polska jest w unijnej czołówce pod względem wysokości planowanych redukcji zatrudnienia. Jednak już nie na pierwszym miejscu. Polskie firmy od początku kwietnia do końca czerwca zgłosiły do urzędów pracy zamiar zwolnienia niespełna 11,2 tys. osób. W I kw. zapowiedziały zwolnienie aż 39 tys. pracowników, najwięcej w UE. Tak wynika z nowego raportu fundacji Eurofund, powołanej przez Radę Europejską.

Poprawa nie dziwi ekspertów. – Z naszych badań wynika, że znacznie wzrósł optymizm firm, dotyczący m.in. wyników sprzedaży – tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Pracodawcy liczą też na ustawę antykryzysową, która czeka na podpis prezydenta. Uelastycznia ona czas pracy i wprowadza subsydiowanie zatrudnienia w firmach mających kłopoty z powodu kryzysu.

[srodtytul]Kto zatrudnia...[/srodtytul]

Z deklaracji firm złożonych w II kw. i uwzględnionych w raporcie wynika, że w najbliższych miesiącach w Polsce może powstać ponad 7,8 tys. nowych miejsc pracy. To znacznie poprawia bilans. W piątce firm, które chcą utworzyć największą liczbę nowych etatów w UE, są stocznie w Szczecinie i Gdyni. Ma w nich powstać w tym roku w sumie 5 tys. miejsc pracy.

[srodtytul]...a kto zwalnia?[/srodtytul]

Największe zwolnienia w Polsce od kwietnia do czerwca zapowiedziała likwidowana Huta Szkła Krosno, gdzie pracę ma stracić 2 tys. osób. Na drugim miejscu raport wymienia LOT Ground Service, też w stanie upadłości. Jednak w jej miejsce powołano ostatnio LOT Services i wczoraj dostała pozwolenie na obsługę lotniska.

Plan zwolnienia 1360 osób zgłosiła Kompania Węglowa. – Po zapowiedziach utworzenia 6,5 tys. miejsc pracy z 2008 r. – zwraca uwagę Eurofund. To na razie tylko czarny scenariusz. – Nadal jest za mało ludzi i nawet, gdyby likwidacji uległa któraś z kopalni, np. Silesia, pracownicy trafią do innych zakładów – mówi Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Większe kłopoty ma Francja, która z powodu niżu demograficznego zwolni 16 tys. nauczycieli. Sieć sklepów Woolworths w Niemczech zmniejszy personel o 5 tys. osób, a 2,5 tys. osób zwolni w Czechach NWR.

[ramka][b]Grad: stocznie ruszą we wrześniu[/b]

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział wczoraj, że katarski inwestor, który ma kupić główne składniki majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa oraz Stoczni Gdynia, przejmuje te aktywa, aby budować statki. – Inwestor od wiosny zawiera umowy po to, żeby we wrześniu rozpocząć na nowo funkcjonowanie stoczni – powiedział Grad. Minister zaznaczył, że 17 sierpnia to ostateczny termin, w którym inwestor, reprezentowany przez Stichting Particulier Fonds Greenrights, wpłaci pieniądze za kupowany majątek. – Na piśmie poinformowaliśmy, że majątek szczecińskiej stoczni nie ma żadnych wad prawnych. Z moich informacji wynika, że dodatkowy audyt prawny, który inwestor postanowił przeprowadzić, już dobiega końca – mówił Aleksander Grad.Szef resortu skarbu zaznaczył też, że będzie ostro bronił swoich propozycji przyspieszenia prywatyzacji. – Wszystkie spółki powinny być traktowane jednakowo. Uważam, że plan sprzedaży w tym i przyszłym roku aktywów wartych niemal 37 mld zł jest realny – wyjaśnił Grad. Potwierdził on, że rozmawiał z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem o jego pomyśle prowadzenia prywatyzacji pracowniczo-menedżerskiej. Rząd powołał grupę roboczą, która przygotuje rekomendacje w sprawie prywatyzacji dla całego rządu.[/ramka]

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe