Do resortu w tej sprawie pisało skupiające duże firmy przemysłowe Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. Spółki przemysłowe narzekają na ceny prądu rosnące w tempie 20–30 proc. rocznie.
Jak wynika z argumentów przedstawianych przez Ministerstwo Finansów, spółki przemysłowe nie mogą liczyć na obniżkę akcyzy na prąd, ponieważ wprowadzenie zwolnień zmniejszyłoby ich zainteresowanie efektywnym wykorzystaniem energii.
„Wprowadzenie zwolnienia w przypadku przedsiębiorstw energochłonnych prawdopodobnie będzie prowadzić do zaniechania działań prośrodowiskowych, ograniczających emisję szkodliwych gazów” – czytamy w opinii, którą MF przesłało do Forum. Resort zaznaczył też, że akcyza stanowi tylko7–8 proc. tego, co firmy płacą za prąd. Nie jest zatem głównym składnikiem kosztów zakupu (obecnie około 250–285 zł za megawatogodzinę).
Zdaniem przedstawicieli FOEEiG resort finansów nie ma racji, a przytaczane przez niego argumenty są błędne. – Dla polskiego przemysłu wydatki na zakup energii elektrycznej stanowią znaczną część kosztów produkcji. Biorąc pod uwagę znaczny wzrost cen energii dla odbiorców przemysłowych oraz kryzys gospodarczy, nieuzasadnione jest stwierdzenie, że obniżenie stawki podatku akcyzowego nie będzie miało wpływu na kształt cen energii elektrycznej w Polsce – uważa Filip Elżanowski, prawnik reprezentujący Forum. – Brak zdecydowanych i skutecznych działań zmierzających do obniżenia cen energii dla przemysłu hamuje rozwój polskiej gospodarki, a wręcz może doprowadzić do upadłości wiele firm z tej branży – dodaje.