Wiele zależy od Rady Polityki Pieniężnej – jeżeli ta zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę, w co wierzy coraz mniej specjalistów, to WIBOR3M może spaść z obecnych 4,16 proc. do poniżej 4 proc. w grudniu. Ale nie tylko decyzje RPP determinują zachowanie WIBOR.– Skłonność banków do pożyczania sobie nawzajem wzrośnie, zmniejszając spread między stopą referencyjną a trzymiesięcznym WIBOR – mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.
Niektórzy analitycy wskazują jednak, że bankom nadal będzie zależeć na wyższej stawce WIBOR, bo od tego uzależnione są ich dochody z kredytów.W przyszłym roku presja na wzrost stawek rynku pieniężnego może pojawić się także z powodu spodziewanych podwyżek stóp procentowych. Już teraz kontrakty FRA wskazują na łączną skalę podwyżek stóp o 0,5 pkt proc. w 2010 roku.
Ekonomiści Pekao prognozują, że w czerwcu stawka WIBOR3M wyniesie 4,4 proc., a na koniec roku 4,6 proc. Ale jeżeli dojdzie do podwyżek stóp, to prawdopodobnie w drugim półroczu – ze względu na niską inflację i fakt, że RPP, która zbierze się w nowym składzie w lutym, początkowo może nie chcieć zmieniać stóp.
[ramka][b]Oczekiwania inflacyjne w dół[/b]
W sierpniu zmniejszył się poziom oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.Według banku centralnego oczekiwana inflacja zmniejszyła się do 3,1 proc. z 3,5 proc. w lipcu. NBP oblicza oczekiwania na podstawie wyników sondażu firmy Ipsos.Spadek oczekiwań nastąpił pomimo lekkiego wzrostu oficjalnego wskaźnika inflacji – z 3,5 do 3,6 proc. To możliwe, bo sondaż zwykle prowadzony jest przed publikacją najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.[/ramka]