W sierpniu utrzymała się stagnacja w przemyśle

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w minionym miesiącu minimalnie niższa niż rok wcześniej. Część ekonomistów dopatruje się w danych pozytywów

Publikacja: 18.09.2009 08:08

W sierpniu utrzymała się stagnacja w przemyśle

Foto: GG Parkiet

Spadki w produkcji sprzedanej stopniowo hamują. Jej wartość w sierpniu była realnie 0,2 procent niższa niż rok wcześniej. Takie wstępne dane podał GUS. Urząd zmienił też informacje o wartości produkcji z lipca. Ostatecznie była niższa o 4,4 proc. od tej sprzed roku. W sierpniu firmy sprzedawały swoje produkty i usługi o 2,5 proc. drożej niż rok temu i o 0,2 proc. taniej niż w lipcu.

[srodtytul]Konsumpcja nie pomoże[/srodtytul]

– Jeśli dane oczyścimy z wahań sezonowych, to wartość produkcji przemysłowej w sierpniu była o 3,1 proc. niższa niż przed rokiem i o 0,5 proc. wyższa od lipcowej. A to wskazuje na stopniowy wzrost produkcji w związku z pierwszymi sygnałami ożywienia u naszych najważniejszych partnerów handlowych. – uważa Adam Czerniak z Invest-Banku. Przypomina lepsze od oczekiwań dane o PMI dla produkcji za sierpień. Wskaźnik wyniósł 51,8 pkt wobec 48,9 pkt w lipcu i przekroczył próg 50 pkt, który oddziela spowolnienie od wzrostu gospodarczego.

Jednak zdaniem ekonomisty do końca roku odsezonowana produkcja sprzedana pozostanie ujemna. – Będzie to efekt spadku dynamiki konsumpcji i inwestycji i stopniowego wygasania pozytywnych efektów rządowych programów pomocowych – dodaje Czerniak.

– Taki spokojny, a nie gwałtowny, sposób zwiększania wartości produkcji, to niedobry sygnał dla rynku pracy – zauważa Maria Drozdowicz-Bieć z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. – Firmy wciąż mają zbyt duże moce produkcyjne, wydajność pracy nie poprawia się, więc należy spodziewać się jesienią kolejnych zwolnień – uważa ekonomistka. Według niej bezrobocie może sięgnąć pod koniec roku ok. 12,7 proc. W lipcu wynosiło 10,8 proc.

[srodtytul]Motoryzacja na minusie, ale...[/srodtytul]

Z wstępnych danych GUS wynika, iż spadek wartości produkcji w skali roku odnotowano w 19 z 34 branż przemysłowych. Największe w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 29,1 proc.), metali – o 22,4 proc., oraz maszyn i urządzeń (o 13,6 proc.). Sprzedaż spadła też w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego o 13,3 proc. i w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,3 proc. Zmiana wartości produkcji w przedsiębiorstwach produkujących samochody, choć wciąż jest na minusie, to bardzo się poprawiła. W sierpniu było to -2,7 proc., a w lipcu -18,0 proc. w skali roku.

Największą poprawę notują producenci komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (sprzedaż wzrosła o 28,9 proc. w skali roku), napojów – o 16,1 proc., a także papieru i wyrobów z niego – o 11,2 proc.

– Sektor przetwórczy jest w recesji, podobnie jak sektor eksportowy. Tu sytuacja się nie zmienia drastycznie, aczkolwiek widać stopniową poprawę. To są dane neutralne dla rynku – uważa Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Bank Polska. Przewiduje on, że Rada Polityki Pieniężnej do końca tego roku nie powinna dokonać zmian stóp procentowych.

Bardziej optymistyczny jest Maciej Krzak, ekonomista z Fundacji CASE: – To dobre wyniki, pokazują, że produkcja wydobywa się z dołka. Poprawia się powoli, ale systematycznie.

Zdaniem Krzaka poprawa wiąże się z pewnym ożywieniem w Europie Zachodniej. – Czy jest to stała tendencja, powinniśmy dowiedzieć się z najbliższych danych o zagranicznych obrotach handlowych. Mam nadzieję, że coś w nich „drgnie” – dodaje Krzak.

Ekonomista wskazuje lepszą niż spodziewał się rynek sytuację w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych wzrosła w sierpniu o 11,0 proc. w skali roku (a odsezonowana o 9,8 proc.). To przede wszystkim efekt rządowych i samorządowych inwestycji infrastrukturalnych, szczególnie związanych z przygotowaniami do organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe