Obecnie jedyną wątpliwością jest moment, kiedy Rada przejdzie na neutralne nastawienie w polityce pieniężnej - już we wrześniu czy dopiero za miesiąc, gdy pozna najnowszą projekcję inflacji.
Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekuje poluzowania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej we wrześniu. Zniknęły także głosy mówiące o możliwym jeszcze jednym cieciu stóp w październiku i dziś powszechnie panującą opinią jest przekonanie o końcu luzowania polityki pieniężnej w tej serii.
Utrzymująca się w okolicach 5% dynamika wzrostu wynagrodzeń oraz zahamowanie tempa spadku produkcji przemysłowej do zaledwie 0,2% wskazują na systematyczną poprawę w polskiej gospodarce. Związane jest to przede wszystkim z powolnym wygasaniem negatywnych impulsów płynących z globalnych rynków, które przekładają się na coraz lepsze nastroje w Polsce. Należy także zwrócić uwagę, że jest to już trzeci miesiąc tak wyraźnej poprawy, a bardzo ważne dla Rady dane o PKB za II kw. przyniosły kolejną pozytywną niespodziankę. Dodając do tego coraz lepsze wskaźniki wyprzedzające stało się jasne, że "gołębie" z RPP, w tym prezes Sławomir Skrzypek, nie mają już żadnych argumentów, by nadal luzować politykę monetarną.
Gdyby jednak dobre i potwierdzone kilkumiesięcznym trendem, dane z gospodarki nie przekonały niektórych członków RPP do przyjęcia zachowawczej postawy, to ostatecznym argumentem do zagłosowania przeciw redukcji będzie bieżąca inflacja. Jej 3,7-proc. odczyt zanotowany w sierpniu jest już wyższy od poziomu głównej stopy referencyjnej oraz od wyniku za lipiec. Co gorsza, prognozy ekspertów nie zakładają jej szybkiego spadku. Tak więc dalsza redukcja tej stopy, przy nadal wysokim wskaźniku CPI, spowodowałaby konieczność funkcjonowania polskiej gospodarki z ujemną realną stopą procentową. A tego RPP w obliczu końca kadencji będzie chciała uniknąć.
Coraz lepsze dane z gospodarki połączone z coraz wyraźniejszą poprawą na rynkach globalnych powodują, że obecnie nikt nie zastanawia się, kiedy nastąpi kolejna redukcja stóp procentowych, ale kiedy nastąpi zwrot w polityce monetarnej i będziemy świadkami pierwszej podwyżki stóp. Według dość zgodnej opinii, najbardziej prawdopodobnym terminem takiej decyzji RPP będzie połowa 2010 r.