"Objęci badaniem przedsiębiorcy ogólny stan klimatu inwestycyjnego w Polsce ocenili na 3,3 punktu. Ponad jedna trzecia z nich uznała, że jest w tym zakresie dobrze lub bardzo dobrze, a 12% miało przeciwne zdanie. W porównaniu do wyników z lat 2007 i 2008 nastroje przedsiębiorców nieco poprawiły się, ponieważ w obu poprzednich pomiarach klimat inwestycyjny oceniany był średnio na ocenę 3,1" - powiedział Majman na konferencji prasowej.
"Do najsilniejszych aspektów klimatu inwestycyjnego w Polsce zaliczyć można wielkość rynku Unii Europejskiej (4 pkt) i wielkość rynku krajowego (3,8 pkt). W bieżącym roku stosunkowo wysokie noty przedsiębiorcy wystawiali także w kategorii: dostępność materiałów, surowców i komponentów (średnia 3,7 pkt), stabilność polityczna (3,6 pkt) oraz dostępność wykwalifikowanej siły roboczej (3,6 pkt)" - wyliczyła prezentująca raport dyrektor departamentu informacji gospodarczej PAIiIZ Agata Mężyńska.
W jej ocenie, podkreślić należy fakt, że są to aspekty, które od roku 2007 odnotowują zdecydowaną poprawę wyników. Dotyczy to zwłaszcza stabilności politycznej, która jeszcze dwa lata temu należała do najniżej ocenianych wymiarów klimatu inwestycyjnego w Polsce.
"Podobnie jak w poprzednich latach zdecydowanie najsłabszym wymiarem klimatu inwestycyjnego Polsce okazał się stan infrastruktury drogowej (1,9 pkt). Pozostałymi najniżej ocenianymi czynnikami w 2009 roku były: jasność i spójność przepisów dotyczących podatków (2,6 pkt) oraz zamówień publicznych (2,7 pkt)" - dodała Mężyńska.
Słabe noty otrzymał też proces uzyskiwania licencji i koncesji oraz podatek VAT. Nie najlepiej oceniono również jasność i spójność przepisów podatkowych i zamówień publicznych, choć w tych aspektach widoczna jest wyraźna poprawa w stosunku do lat 2007-2008.