Inflacja spadła do 3,2% r/r w X dzięki cenom żywności, paliw i użytkowania mieszkań - analitycy

Inflacja konsumencka wyniosła 3,2% r/r w październiku wobec 3,4% we wrześniu, uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB. Według nich, największy wpływ na poziom wskaźnika CPI ma wolniejszy niż przed rokiem sezonowy wzrost cen żywności, spadek cen paliw oraz stabilizacja cen w kategorii utrzymanie mieszkania

Publikacja: 12.11.2009 16:15

Dziesięciu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekuje, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w październiku 3,2% r/r. Prognozy oscylują w bardzo wąskim przedziale 3,1% a 3,2%, przy średniej na poziomie 3,17%. Natomiast resorty finansów i gospodarki zgodnie szacują październikowy poziom wskaźnika na 3,1%.

Podstawowym czynnikiem działającym pozytywnie na ceny w październiku był - kontynuowany po podobnym zjawisku we wrześniu - mniejszy od oczekiwań sezonowy wzrost cen żywności, głównie owoców i mięsa, które pozwoliły na znaczne obniżenie się wskaźnika CPI. W 2009 r. także wzrost cen w kategorii utrzymanie mieszkań był mniejszy niż rok wcześniej, więc zdecydowane przełamanie pasma wahań ustalonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) nie jest niespodzianką. Jednak na razie to wszystko, na co Polacy mogą liczyć - w kolejnych miesiącach czeka nas stabilizacja wskaźnika CPI na obecnym poziomie, a w grudniu nawet przejściowy skok inflacji w okolice 3,5-proc. granicy, a "winna" będzie niska ubiegłoroczna baza statystyczna w cenach paliw.

Na razie jednak, w październiku, paliwa także zadziałały na korzyść wskaźnika CPI z powodu spadku cen ropy na globalnych rynka, ale również w wyniku dość znacznego umocnienia złotego. Kolejnym czynnikiem antyinflacyjnym był w ubiegłym miesiącu efekt statystyczny czyli wygasanie oddziaływania podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe z końca ubiegłego roku.

Niestety ten efekt prawdopodobnie zadziała w przeciwnym kierunku już na początku roku 2010, gdy zapowiadana jest kolejna podwyżka akcyzy na tytoń i wyroby alkoholowe. Zneutralizuje to prawdopodobnie wygasanie negatywnego efektu podwyżek cen energii elektrycznej i gazu z początku bieżącego roku. Tak więc w 2010 r. należy liczyć się raczej ze stabilizacją wskaźnika CPI w okolicach górnej granicy wahań czyli 3,5%. Zakładając, oczywiście, że w wyniku ewentualnego uwolnienia rynku nie nastąpią kolejne podwyżki.

Niemniej, niezależnie od poziomu inflacji w tym oraz przyszłym roku nikt nie oczekuje już od Rady Polityki Pieniężnej (RPP) redukcji stóp procentowych przynajmniej do połowy 2010 r. A po oficjalnym przejściu Rady na neutralne nastawienie w polityce monetarnej w październiku jej działania i decyzje - z powodu pełnej przewidywalności - praktycznie przestaną mieć znaczenie dla rynku. Emocje w tej sytuacji budzić będzie jedynie proces wyboru nowej Rady, która ukonstytuuje się pod koniec lutego.

GUS poda dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych za październik w piątek, 13 listopada, o godz. 14:00.

[b]Poniżej prezentujemy najciekawsze opinie ankietowanych ekonomistów:[/b]

"Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ukształtował się w październiku na poziomie 3,2% r/r (wzrost o 0,3% m/m). Spadek inflacji wynika w dużej mierze z niższej niż przed rokiem dynamiki cen użytkowania mieszkania, kiedy odnotowano znaczny wzrost opłat za opał. Naszym zdaniem mniej niż przed rokiem podrożała żywność; w październiku br. obserwowaliśmy wyraźny spadek cen mięsa. Naszym zdaniem wpływ na dalszy spadek dynamiki cen żywności będzie miał znacznie także mniejszy niż przed rokiem wzrost cen owoców (głównie z uwagi na niskie ceny jabłek). Natomiast czynnikiem, który może oddziaływać w kierunku wyższego wzrostu cen żywności mogą być ceny olejów i tłuszczy, w szczególności masła. W październiku w dalszym ciągu notowaliśmy spadek cen paliw. Sezonowo podrożały natomiast towary i usługi z zakresu edukacji" - ekonomista banku Pekao SA, Wojciech Matysiak.

"Spodziewam się rocznej stopy inflacji na poziomie 3,2%. Prognozę tę opieram na spadku rocznej dynamiki cen żywności (choć naszym zdaniem jest on nieco wolniejszy, niż szacuje MinFin) oraz na obserwowanych w październiku spadkach cen paliw. Także stopniowe wyhamowywanie inflacji bazowej będzie sprzyjać obniżeniu się inflacji CPI" - główny ekonomista Getin Bank, Radosław Cholewiński.

"Dane dotyczące cen targowiskowych w październiku wskazują na głębszy spadek cen mięsa niż to miało miejsce we wrześniu (-0,5 %m/m). Można również oczekiwać również lekkiego spadku cen pieczywa i produktów zbożowych (-0,1 % m/m). Natomiast ceny mleka, ser i jaj powinny odnotować wzrost na poziomie 0,1 % m/m. W kategorii owoce oczekujemy wzrostu cen o 0,6 % m/m, a w kategorii warzywa o 5,7 % m/m. Spodziewamy się w efekcie tylko niewielkiego wzrostu cen żywności (rzędu 0,2 % m/m). Na postawie danych dotyczących cen na stacjach paliw szacujemy, iż w październiku doszło do spadku cen o 2,5 % m/m. Ponieważ efekty podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe powinny już wygasnąć nie spodziewamy się zmian w kategorii wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe - szacujemy, iż ceny wzrosły w tej kategorii o 0,2 % m/m. Po wrześniowym sporym, wzroście cen odzieży i obuwia spodziewamy się w październiku stabilizacji na poziomie 0,1 % m/m. Użytkowanie mieszkania i opłaty za najem powinny utrzymać dyna! mikę wzrostu na tym samym poziomie jak przed miesiącem (odpowiednio 0,2% i 0,1 %). Przy stosunkowo mocnym złotym ceny nośników energii powinny wzrosnąć w nieco mniejszym stopniu niż w sierpniu. Spodziewamy się wzrostu o 0,2 % m/m. W wyniku naszej analizy prognozujemy miesięczny spadku cen konsumpcyjnych o 0,1 %, co przełoży się na wzrost inflacji rocznej w październiku o 3,2 %" - ekonomista banku BPS Krzysztof Wołowicz.

"Prognozujemy dalszy spadek inflacji w październiku, do 3,2%r/r z 3,4%r/r we wrześniu, m. in. za sprawą kontynuacji wyhamowania rocznej dynamiki cen żywności. Spodziewamy się stabilizacji inflacji w listopadzie w okolicy 3,2%, a w grudniu wzrostu do ok. 3,3-3,4%r/r, za sprawą m. in. niskiej bazy w cenach paliw" - główna ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.

"Wskaźnik roczny cen detalicznych dóbr i usług spadł w październiku do 3,1% z 3,4% we wrześniu. Prognozujemy, że do spadku inflacji przyczynił się głównie mniejszy niż przed rokiem miesięczny wzrost cen żywności (0,6%), a także wyrobów tytoniowych, przy mniejszym niż przed rokiem spadku cen paliw (o 1,3%). Jednocześnie prognozujemy, że wskaźnik roczny inflacji bazowej netto (po wyłączeniu cen żywności i nośników energii) spadł do 2,8% z 2,9% we wrześniu" - główny ekonomista banku PKO BP Łukasz Tarnawa.

"W październiku inflacja wyhamowała do 3,2% w ujęciu rocznym dzięki spadkowi cen paliw (o ok. 2.2% m/m), jednak z powodu dużych spadków cen paliw w listopadzie zeszłego roku (w listopadzie 2008 benzyna E95 kosztowała średnio 3,8950) pozytywny efekt cen paliw na poziom inflacji w kategorii transport odwróci się już w przyszłym miesiącu i może podbijać ścieżkę inflacji. Spodziewamy się, że do końca roku inflacja wzrośnie do 3,6% i na początku I kw. 2010 roku ukształtuje roczny szczyt po wprowadzeniu w życie podwyżek cen regulowanych i wyższej akcyzy na papierosy. Nie sądzimy by piątkowy odczyt inflacji sprowokował zmianę stóp procentowych ze strony RPP. Niższa inflacja może być wsparciem dla cen obligacji i nieznacznie umocnić złotego" - analityk DZ Bank Polska Janusz Dancewicz.

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"