GUS: Produkcja przemysłowa spadła w październiku o 1,2 proc. rdr

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku br. o 1,9 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym spadła o 1,2 proc. wobec po spadku o 1,3 proc. we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny

Publikacja: 19.11.2009 14:06

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 7,6 proc. mdm i zwiększyła się o 2,7 proc. w ujęciu rocznym. We wrześniu jej wzrost wyniósł 5,7 proc. rdr.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w październiku spadła o 2,7 proc. rdr. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od - 4,0 proc. do -1,3 proc., przy średniej na poziomie -2,72 proc.

GUS podał też, że w październiku ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły o 0,3 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 2,0 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w czwartkowym komunikacie. We wrześniu wzrosły o 1,6 proc. rdr.

- Generalnie dane są lepsze od oczekiwań, co pokazuje, że kontynuowany jest proces stabilizacji w gospodarce i prawdopodobnie w kolejnych dwóch miesiącach dynamika produkcji wyjdzie już na plus, głównie z powodu niskiej bazy.

Widać, że te dobre wyniki produkcji zostały osiągnięte przez wzrosty w sektorach mających dość duży udział eksportu: urządzenia elektryczne, wyroby elektroniczne i optyczne, komputery, papier i wyroby z papieru.

Z jednej strony słabszy złoty wciąż wspiera eksport, a z drugiej sytuacja w strefie euro się stabilizuje. Sektor eksportowy ma szanse dalej wspierać gospodarkę.

Można powiedzieć, że sektor przemysłu utrzymuje się na fali lekko wznoszącej, ale nie przesądzałbym, że będzie już tylko lepiej, bo dużym ryzykiem jest obciążony popyt krajowy.

W listopadzie i do końca kadencji Rada Polityki Pieniężnej stóp nie zmieni. Może to być lekko pozytywna informacja dla złotego - uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium w Warszawie.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe