Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 7,6 proc. mdm i zwiększyła się o 2,7 proc. w ujęciu rocznym. We wrześniu jej wzrost wyniósł 5,7 proc. rdr.
Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w październiku spadła o 2,7 proc. rdr. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od - 4,0 proc. do -1,3 proc., przy średniej na poziomie -2,72 proc.
GUS podał też, że w październiku ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły o 0,3 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 2,0 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w czwartkowym komunikacie. We wrześniu wzrosły o 1,6 proc. rdr.
- Generalnie dane są lepsze od oczekiwań, co pokazuje, że kontynuowany jest proces stabilizacji w gospodarce i prawdopodobnie w kolejnych dwóch miesiącach dynamika produkcji wyjdzie już na plus, głównie z powodu niskiej bazy.
Widać, że te dobre wyniki produkcji zostały osiągnięte przez wzrosty w sektorach mających dość duży udział eksportu: urządzenia elektryczne, wyroby elektroniczne i optyczne, komputery, papier i wyroby z papieru.