Analitycy: wzrost PKB wzrósł do ok. 1,6% r/r w III kw. 2009 r.

Wzrost gospodarczy przyspieszył w III kw. 2009 r. do ok. 1,6% r/r z 1,1% odnotowanych kwartał wcześniej, uważają analitycy. Wyraźnie lepszy wynik od poprzednich kwartałów oraz od czarnych wizji z początku roku to głównie efekt poprawy w przemyśle i przetwórstwie oraz nadal wysokiej sprzedaży detalicznej.

Publikacja: 27.11.2009 14:20

Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekuje, że PKB zwiększył się w III kw. tego roku o 1,6%. Prognozy mieszczą się w dość wąskim przedziale od 1,3% do 1,7% przy średniej na poziomie +1,56%.

Wbrew bardzo silnym obawom z pierwszych miesięcy tego roku, III kw. nie okazał się najgorszym w całym 2009 r. Wręcz przeciwnie - był najlepszym z dotychczasowych trzech, a dno spowolnienia - bo w przypadku Polski nie należy używać pojęcia kryzys - nastąpił w pierwszych trzech miesiącach roku, gdy gospodarka urosła o 0,8%. Później było już tylko lepiej, o czym świadczy ponad 1-proc. wzrost za II kw. i jeszcze lepsze oczekiwania na drugie półrocze. Oczekiwania nie tylko analityków, ale także przedstawicieli rządu oraz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) - resort gospodarki szacuje wzrost PKB w III kw. na 1,7%, a wiceminister finansów Ludwik Kotecki - na 1,2-1,4%, zaś wiceprezes GUS Halina Dmochowska jest przekonana, że będzie to więcej niż 1,1 z kwartału drugiego.

Za takim scenariuszem przemawia zauważalna poprawa sytuacji na globalnych rynkach, co bardzo mocno wsparło eksporterów i po raz kolejny wkład eksportu netto był pozytywnym impulsem dla całego wskaźnika. Swoją cegiełkę do tego trendu dołożył także rynek walutowy, na którym zanotowano wyraźne umocnienie złotego. Automatycznie przyspieszyło to - i tak wyraźnie odbijający się - wskaźnik produkcji przemysłowej, szczególnie w przetwórstwie. To wszystko spowodowało, że choć sytuację w tym segmencie trudno nazwać już dobrą czy ustabilizowaną, to jednak pozwolił on utrzymać wyraźnie dodatnią dynamikę wzrostu gospodarczego. A dodatkowo kontynuacja tych tendencji w pierwszych tygodniach ostatniego kwartału 2009 r. pozwala na optymistyczne oczekiwania ponad 2-proc. wzrostu w tym okresie.

Drugim czynnikiem bardzo mocno wspierającym wzrost gospodarczy w III kw. była konsumpcja prywatna. Przemawiają za tym nie tylko dane o nadal - choć niezbyt mocno, rosnących wynagrodzeniach i dość stabilnej sytuacji na rynku pracy - ale przede wszystkim o sprzedaży detalicznej, która stale utrzymuje się w trendzie wzrostowym. To wszystko świadczy o tym, że Polacy, a przynajmniej ich większość, nie odczuli zbyt dotkliwie spowolnienia, nadal dokonywali zakupów i teraz, gdy widzą już koniec kryzysu, powinni z mniejszymi obawami wydawać swoje zarobione czy zaoszczędzone pieniądze. Jest to także kolejnym argumentem za optymistycznym spojrzeniem na ostatni kwartał 2009 r.

Trudniej natomiast ocenić wpływ inwestycji na wynik PKB w III kw. br. Z jednej strony bowiem bardzo ograniczono część inwestycji centralnych, samorządowych oraz przedsiębiorstw, z drugiej jednak kontynuowane były bardzo poważne i generujące duże wydatki inwestycje infrastrukturalne finansowane z funduszy unijnych, szczególnie związane z projektem Euro2012. Bardzo dobrze radziły sobie także inwestycje w sektorze prywatnym, czego dowodzi bardzo wysoki wzrost produkcji budowlano-montażowej w omawianym okresie. Niemniej mimo niezłych sygnałów płynących ze strony inwestycji należy raczej oczekiwać lekko negatywnego wkładu w PKB i ten właśnie element lekko obniży nasz wzrost gospodarczy w III kw. Jednakże pogorszenie tych wskaźników w październiku może wskazywać, że jego negatywna kontrybucja w końcu roku może być większa niż wcześniej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o PKB za II kw. w poniedziałek, 30 listopada, o godz. 10:00.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze opinie ekspertów.

"Widoczna w ostatnich miesiącach poprawa sytuacji w sektorze przetwórczym powinna oddziaływać pozytywnie na wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale roku. Jednak w III kwartale oczekujemy utrzymywania się jeszcze w sferze realnej przewagi czynników negatywnych. Stąd nasza prognoza wzrostu wynosi w tym okresie po rewizji z wcześniej prognozowanego poziomu 0,9% jedynie 1,4 % r/r. Czynnikiem podtrzymującym wzrost w tym okresie był dodatni wkład eksportu netto do kontrybucji PKB, co wynikało m. in. z osłabienia złotego. Tym, co skłoniło nas do rewizji 'na plus' wcześniejszej prognozy była stosunkowo lepsza niż pierwotnie można było przypuszczać sytuacja na rynku pracy. W efekcie spożycie indywidualne na uległo drastycznemu osłabieniu" - ekonomista banku BPS Krzysztof Wołowicz.

"Szacujemy, że PKB w III kw. wzrósł co najmniej o 1,3% r/r (dostrzegamy znaczne ryzyko wyższego odczytu) - wskazują na to przede wszystkim systematycznie poprawiające się dane o produkcji przemysłowej; odbicie polskiej gospodarki jest spójne z sytuacją u naszych głównych partnerów handlowych" - główny ekonomista Noble Banku Radosław Cholewiński.

"Dane o PKB mogą zaskoczyć pesymistów. Powolne ożywienie sektora przemysłowego w połączeniu z bardzo dobrymi wynikami konsumpcji w miesiącach letnich były dwoma filarami wzrostu gospodarczego w III kwartale roku. Nasze szacunki wskazują na wzrost PKB o 1,7% r/r. Dzięki słabemu złotemu i silnemu ograniczeniu importu eksport netto powinien po raz kolejny mieć dodatni wpływ na PKB. Dobre dane o sprzedaży detalicznej i mniejszy od szacowanego wzrost bezrobocia wspierały wzrost konsumpcji. Spadek inwestycji szacujemy na ok. 3,5%. Popyt krajowy będzie miał prawdopodobnie wciąż ujemną kontrybucje do PKB, chociaż w mniejszej skali niż w II kwartale. Chociaż wzrost PKB będzie wyróżniał Polskę wśród krajów regionu i w naszym przekonaniu będzie umacniać złotego w krótkim terminie (do końca roku) to warto podkreślić, że polska gospodarka wciąż pracuje na zwolnionych obrotach w porównaniu do swojego potencjału, a sytuacja finansów publicznych może okazać się poważną przeszkodą w wejściu na ścieżkę wyższego wzrostu w przyszłym roku" - analityk DZ Bank Polska Janusz Dancewicz.

"Opublikowane przez GUS dane miesięczne dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej w okresie od lipca do września włącznie wskazują, że dynamika PKB w III kw. 2009 mogła wynieść 1,6% r/r. W szczególności dane dotyczące sprzedaży detalicznej wskazują na tempo wzrostu spożycia indywidualnego o ok. 2,0% r/r, wysoki wzrost produkcji budowlano-montażowej z kolei wskazuje na poprawę sytuacji w inwestycjach. Jeśli chodzi o wkład eksportu netto i zapasów we wzrost PKB, w pierwszym przypadku spodziewamy się nadal pozytywnych wartości (aczkolwiek niższych w porównaniu do poprzednich dwóch kwartałów), z kolei w drugim przypadku nadal oczekujemy ujemnego wkładu (ale również mniejszego niż w poprzednich kwartałach)" - ekonomistka Banku BPH Monika Kurtek.

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"