Analitycy: wzrost PKB wzrósł do ok. 1,6% r/r w III kw. 2009 r.

Wzrost gospodarczy przyspieszył w III kw. 2009 r. do ok. 1,6% r/r z 1,1% odnotowanych kwartał wcześniej, uważają analitycy. Wyraźnie lepszy wynik od poprzednich kwartałów oraz od czarnych wizji z początku roku to głównie efekt poprawy w przemyśle i przetwórstwie oraz nadal wysokiej sprzedaży detalicznej.

Publikacja: 27.11.2009 14:20

Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekuje, że PKB zwiększył się w III kw. tego roku o 1,6%. Prognozy mieszczą się w dość wąskim przedziale od 1,3% do 1,7% przy średniej na poziomie +1,56%.

Wbrew bardzo silnym obawom z pierwszych miesięcy tego roku, III kw. nie okazał się najgorszym w całym 2009 r. Wręcz przeciwnie - był najlepszym z dotychczasowych trzech, a dno spowolnienia - bo w przypadku Polski nie należy używać pojęcia kryzys - nastąpił w pierwszych trzech miesiącach roku, gdy gospodarka urosła o 0,8%. Później było już tylko lepiej, o czym świadczy ponad 1-proc. wzrost za II kw. i jeszcze lepsze oczekiwania na drugie półrocze. Oczekiwania nie tylko analityków, ale także przedstawicieli rządu oraz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) - resort gospodarki szacuje wzrost PKB w III kw. na 1,7%, a wiceminister finansów Ludwik Kotecki - na 1,2-1,4%, zaś wiceprezes GUS Halina Dmochowska jest przekonana, że będzie to więcej niż 1,1 z kwartału drugiego.

Za takim scenariuszem przemawia zauważalna poprawa sytuacji na globalnych rynkach, co bardzo mocno wsparło eksporterów i po raz kolejny wkład eksportu netto był pozytywnym impulsem dla całego wskaźnika. Swoją cegiełkę do tego trendu dołożył także rynek walutowy, na którym zanotowano wyraźne umocnienie złotego. Automatycznie przyspieszyło to - i tak wyraźnie odbijający się - wskaźnik produkcji przemysłowej, szczególnie w przetwórstwie. To wszystko spowodowało, że choć sytuację w tym segmencie trudno nazwać już dobrą czy ustabilizowaną, to jednak pozwolił on utrzymać wyraźnie dodatnią dynamikę wzrostu gospodarczego. A dodatkowo kontynuacja tych tendencji w pierwszych tygodniach ostatniego kwartału 2009 r. pozwala na optymistyczne oczekiwania ponad 2-proc. wzrostu w tym okresie.

Drugim czynnikiem bardzo mocno wspierającym wzrost gospodarczy w III kw. była konsumpcja prywatna. Przemawiają za tym nie tylko dane o nadal - choć niezbyt mocno, rosnących wynagrodzeniach i dość stabilnej sytuacji na rynku pracy - ale przede wszystkim o sprzedaży detalicznej, która stale utrzymuje się w trendzie wzrostowym. To wszystko świadczy o tym, że Polacy, a przynajmniej ich większość, nie odczuli zbyt dotkliwie spowolnienia, nadal dokonywali zakupów i teraz, gdy widzą już koniec kryzysu, powinni z mniejszymi obawami wydawać swoje zarobione czy zaoszczędzone pieniądze. Jest to także kolejnym argumentem za optymistycznym spojrzeniem na ostatni kwartał 2009 r.

Trudniej natomiast ocenić wpływ inwestycji na wynik PKB w III kw. br. Z jednej strony bowiem bardzo ograniczono część inwestycji centralnych, samorządowych oraz przedsiębiorstw, z drugiej jednak kontynuowane były bardzo poważne i generujące duże wydatki inwestycje infrastrukturalne finansowane z funduszy unijnych, szczególnie związane z projektem Euro2012. Bardzo dobrze radziły sobie także inwestycje w sektorze prywatnym, czego dowodzi bardzo wysoki wzrost produkcji budowlano-montażowej w omawianym okresie. Niemniej mimo niezłych sygnałów płynących ze strony inwestycji należy raczej oczekiwać lekko negatywnego wkładu w PKB i ten właśnie element lekko obniży nasz wzrost gospodarczy w III kw. Jednakże pogorszenie tych wskaźników w październiku może wskazywać, że jego negatywna kontrybucja w końcu roku może być większa niż wcześniej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o PKB za II kw. w poniedziałek, 30 listopada, o godz. 10:00.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze opinie ekspertów.

"Widoczna w ostatnich miesiącach poprawa sytuacji w sektorze przetwórczym powinna oddziaływać pozytywnie na wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale roku. Jednak w III kwartale oczekujemy utrzymywania się jeszcze w sferze realnej przewagi czynników negatywnych. Stąd nasza prognoza wzrostu wynosi w tym okresie po rewizji z wcześniej prognozowanego poziomu 0,9% jedynie 1,4 % r/r. Czynnikiem podtrzymującym wzrost w tym okresie był dodatni wkład eksportu netto do kontrybucji PKB, co wynikało m. in. z osłabienia złotego. Tym, co skłoniło nas do rewizji 'na plus' wcześniejszej prognozy była stosunkowo lepsza niż pierwotnie można było przypuszczać sytuacja na rynku pracy. W efekcie spożycie indywidualne na uległo drastycznemu osłabieniu" - ekonomista banku BPS Krzysztof Wołowicz.

"Szacujemy, że PKB w III kw. wzrósł co najmniej o 1,3% r/r (dostrzegamy znaczne ryzyko wyższego odczytu) - wskazują na to przede wszystkim systematycznie poprawiające się dane o produkcji przemysłowej; odbicie polskiej gospodarki jest spójne z sytuacją u naszych głównych partnerów handlowych" - główny ekonomista Noble Banku Radosław Cholewiński.

"Dane o PKB mogą zaskoczyć pesymistów. Powolne ożywienie sektora przemysłowego w połączeniu z bardzo dobrymi wynikami konsumpcji w miesiącach letnich były dwoma filarami wzrostu gospodarczego w III kwartale roku. Nasze szacunki wskazują na wzrost PKB o 1,7% r/r. Dzięki słabemu złotemu i silnemu ograniczeniu importu eksport netto powinien po raz kolejny mieć dodatni wpływ na PKB. Dobre dane o sprzedaży detalicznej i mniejszy od szacowanego wzrost bezrobocia wspierały wzrost konsumpcji. Spadek inwestycji szacujemy na ok. 3,5%. Popyt krajowy będzie miał prawdopodobnie wciąż ujemną kontrybucje do PKB, chociaż w mniejszej skali niż w II kwartale. Chociaż wzrost PKB będzie wyróżniał Polskę wśród krajów regionu i w naszym przekonaniu będzie umacniać złotego w krótkim terminie (do końca roku) to warto podkreślić, że polska gospodarka wciąż pracuje na zwolnionych obrotach w porównaniu do swojego potencjału, a sytuacja finansów publicznych może okazać się poważną przeszkodą w wejściu na ścieżkę wyższego wzrostu w przyszłym roku" - analityk DZ Bank Polska Janusz Dancewicz.

"Opublikowane przez GUS dane miesięczne dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej w okresie od lipca do września włącznie wskazują, że dynamika PKB w III kw. 2009 mogła wynieść 1,6% r/r. W szczególności dane dotyczące sprzedaży detalicznej wskazują na tempo wzrostu spożycia indywidualnego o ok. 2,0% r/r, wysoki wzrost produkcji budowlano-montażowej z kolei wskazuje na poprawę sytuacji w inwestycjach. Jeśli chodzi o wkład eksportu netto i zapasów we wzrost PKB, w pierwszym przypadku spodziewamy się nadal pozytywnych wartości (aczkolwiek niższych w porównaniu do poprzednich dwóch kwartałów), z kolei w drugim przypadku nadal oczekujemy ujemnego wkładu (ale również mniejszego niż w poprzednich kwartałach)" - ekonomistka Banku BPH Monika Kurtek.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa mocno spadła. Pomógł m.in. program Aktywny Rodzic
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9 proc. rdr w listopadzie
Gospodarka krajowa
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 4,7 proc.