Spadły zarobki polskich menedżerów

Prezesi i dyrektorzy odczuli skutki spowolnienia gospodarczego. W tym roku ich wynagrodzenia zmalały średnio o 10 proc. Pensje bankowców spadły o 20 proc.

Publikacja: 08.12.2009 07:06

Zarobki polskich top menedżerów zmniejszyły się w tym roku o 10 proc.

Zarobki polskich top menedżerów zmniejszyły się w tym roku o 10 proc.

Foto: Archiwum

Świa­to­wy kry­zys fi­nan­so­wy i go­spo­dar­czy, któ­ry do­tknął część pol­skich firm już je­sie­nią ze­szłe­go ro­ku, spra­wił, że w 2009 ro­ku ka­drze za­rządza­jącej trud­niej by­ło wy­pra­co­wać do­bre wy­ni­ki, tak by za­słu­żyć na rów­nie wy­so­kie pre­mie jak w la­tach hos­sy.

[srodtytul]Bolesna strata bonusów [/srodtytul]

To właśnie brak albo znaczące cięcia bonusów, czyli rocznych premii, sprawiły, że w tym roku średnie całkowite wynagrodzenie prezesów i menedżerów polskich firm zmniejszyło się o 10 proc., w porównaniu z rekordowym 2008 rokiem – wynika z badań firmy doradczej Hay Group. Zbadała ona poziom wynagrodzeń kadry zarządzającej w ponad 270 dużych i średnich przedsiębiorstwach działających w Polsce. Według jej danych średnia wartość premii wypłaconych polskim top menedżerom w tym roku zmniejszyła się o 35 proc.

Takiego dużego spadku bonusów nie zrównoważyły podwyżki płac zasadniczych, które w 60 proc. badanych spółek miały menedżerom zrekompensować utracone premie. Średnia podwyżka nie była tu zresztą zbyt duża – wyniosła nieco ponad 4 proc. W rezultacie, na przykład w sektorze bankowym, gdzie w poprzednich latach bonusy były najwyższe, średnie całkowite wynagrodzenie kadry zarządzającej zmalało w tym roku aż o 20 proc.

Co prawda zarobki bankowców nadal są najwyższe na tle pozostałych branż (zwłaszcza firm produkcyjnych), ale w tym roku różnica zmniejszyła się znacząco. O ile w ubiegłym roku całkowite wynagrodzenia kadry zarządzającej w bankach były o jedną czwartą wyższe od średniej dla wszystkich badanych branż, o tyle w tym roku już tylko o 5 proc. Bankowcy zarabiali w tym roku prawie tyle samo, co menedżerowie w sektorze farmaceutycznym, który praktycznie nie odczuł skutków spowolnienia gospodarczego.

[srodtytul]Pre­mie mo­gą wzro­snąć, choć nie­ko­niecz­nie[/srodtytul]

Jak jednak przewiduje Andrzej Stelmach, szef działu analiz Hay Group, w przyszłym roku bonusy mogą nieco wzrosnąć. Spółki zweryfikują swoje cele biznesowe, dopasowując je do trudniejszej sytuacji rynkowej. Już teraz w wielu firmach zarządy starają się renegocjować systemy bonusów, choć z różnym skutkiem. Mimo to, zdaniem prof. Krzysztofa Opolskiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, spektakularnych ruchów w płacach kadry menedżerskiej w przyszłym roku raczej nie będzie, choćby ze względu na światową dyskusję (z udziałem polityków) o zbyt wysokich bonusach. Jego zdaniem szefowie firm raczej będą mogli liczyć na niewielkie podwyżki płac zasadniczych. – Tak by pokazać, że firma docenia menedżerów, a zwłaszcza ich walkę z kryzysem czy próby ograniczania ryzyka – dodaje.

[ramka][link=http://www.rp.pl/artykul/402390.html][b]Premie należą się bankowcom[/b]. Z Mariuszem Grendowiczem, prezesem BRE Banku, rozmawia Jakub Kurasz. Rozmowa dostępna na stronach rp.pl/ekonomia » [/link]

[/ramka]

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"