Sytuacja na rynku [link=http://www.kariera.pl]pracy[/link] sprawia, że konkurencja o stanowiska się zwiększa. W efekcie szybko rosną wymagania stawiane także kandydatom na stanowiska menedżerskie. Zdobycie prestiżowego dyplomu, chociaż nie gwarantuje jeszcze w pełni udanej kariery, coraz częściej jest jednak ważnym atutem ułatwiającym lub przyspieszającym poruszanie się w górę po ścieżce zawodowego rozwoju.
[srodtytul]Czy warto zainwestować?[/srodtytul]
Najbardziej prestiżowe [link=http://www.kariera.pl]studia MBA[/link] kosztują w Polsce kilkadziesiąt złotych, a zdarzają się też takie za ponad 100 tysięcy złotych. W jakich przypadkach warto przeznaczyć na szkolenie taką kwotę? Uczestnicy [link=http://szkolenia.rp.pl]szkoleń[/link] Master of Business Administration nie tylko zgłębiają zagadnienia dotyczące finansów, księgowości, zarządzania, marketingu. Poznają również zasady negocjacji, procesu decyzyjnego. W programie studiów często nie brakuje także elementów prawa. Ze względu na wydarzenia na rynkach finansowych, które miały miejsce od połowy 2008 roku, w programach oferowanych przez szkoły MBA znalazły się tematy kładące nacisk na etykę w biznesie, na zasady corporate social responsibility (społecznej odpowiedzialności biznesu.) czy na ryzyko występujące w zarządzaniu. Jednak wiadomo, że w biznesie sama wiedza nie wystarczy. Liczą się też zdolności przywódcze, chęć zarządzania i cechy charakteru niezbędne do tego, by rozwijać [link=http://www.kariera.pl]karierę menedżera[/link].
Dlatego szkoły MBA jako głównych adresatów oferowanych przez siebie kursów wskazują właścicieli firm, [link=http://szkolenia.rp.pl]członków zarządu[/link], którzy oczekują wiedzy użytecznej dla nich w podejmowaniu strategicznych decyzji oraz efektywnym zarządzaniu ludźmi.
[link=http://szkolenia.rp.pl]Szkolenia[/link] proponowane są też osobom niemającym wykształcenia menedżerskiego, ale będących specjalistami w innych dziedzinach. Chodzi np. o inżynierów czy lekarzy. Dla osób o wykształceniu humanistycznym dostępne są kursy pre-MBA. Osobom, które nie miały dotychczas do czynienia z ekonomią czy zarządzaniem, proponowane jest przygotowanie do zasadniczego kursu.