Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się, że PMI spadnie do 54,2 pkt.
- Aktywność w polskim sektorze przemysłowym wzrosła dwunasty miesiąc z rzędu. Wielkość produkcji, liczba wszystkich nowych zamówień oraz zamówień eksportowych wzrosły w tempie szybszym niż we wrześniu – skomentował Murat Ulgen, ekonomista banku HSBC. – Chociaż w ostatnim okresie liczba wszystkich nowych zamówień i zamówień eksportowych była dość zmienna, przyczyniła się do imponujących wyników sektora przemysłowego.
Analitycy zwracają uwagę, że chociaż ogólny wskaźnik PMI jest na wysokim poziomie, to wzrost zatrudnienia w październiku nie był tak wysoki, jak w poprzednim miesiącu. Ponadto koszty produkcji rosły w ubiegłym miesiącu w tempie przewyższającym wzrost cen wyrobów gotowych.
[ramka][b]Maciej Reluga, BZ WBK[/b]
Wyraźny wzrost indeksów PMI dla przemysłu w Polsce i innych gospodarkach wskazuje, że październik był kolejnym miesiącem wysokiej dynamiki krajowej produkcji przemysłowej. Studzi to równocześnie nieco obawy o światowe spowolnienie gospodarcze. Raport potwierdził dalszy wzrost zatrudnienia i wspiera oczekiwania na wyraźne ożywienie inwestycji, nakierowanych na rozbudowę potencjału produkcyjnego.