– Głównym wyzwaniem dla Polski na przyszły rok jest podjęcie zdecydowanych działań, które doprowadzą do obniżenia deficytu i długu państwa.

Ekonomiści EBOiR zalecają zdecydowane działania w trzech obszarach – należy wzmocnić eksport, który jest źródłem innowacji i wzrostu gospodarki. Towarzyszyć temu powinno zmniejszenie dotacji do dziedzin nierozwojowych. Poza tym należy robić wszystko, aby obniżać koszty, w tym koszty pracy, oraz ograniczać bądź znosić bariery w dostępie do rynku itp.

W ocenie banku to, co dzieje się w Polsce, można uznać za wzór dla całego regionu. Zaangażowanie państwa w gospodarkę, dzięki szeroko zakrojonemu programowi prywatyzacyjnemu, zmniejsza się. Realizacja sprzedaży firm z sektora energetycznego i surowcowego zlikwiduje jeden z głównych hamulców wzrostu gospodarczego.

Także polski rynek akcji zalicza się do największych w regionie. Nadal jednak charakteryzuje się niską płynnością, a rynek obligacji sektora prywatnego jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju. Stąd zalecenie zniesienia kolejnych ograniczeń w zakresie emisji papierów wartościowych oraz ich nabywania przez inwestorów instytucjonalnych. – Wzrost PKB wydaje się stabilny, na ten rok przewidujemy osiągnięcie wyniku na poziomie 3,3 proc. – wyjaśnił Berglöf. – Jednak problemem może stać się rosnące zadłużenie publiczne i brak perspektywy szybkiego zakończenia problemów w strefie euro.

Dlatego też eksperci banku zalecają dostosowanie gospodarki do mniej korzystnych perspektyw wzrostu gospodarczego w regionie oraz gorszych perspektyw dla rynków finansowych, jak również podjęcie wyzwań fiskalnych.