Drugi miał chronić oszczędności członków SKOK, ale tylko w latach 2009–2010, i obecnie stał się już prawnie „pusty i bezprzedmiotowy". Trybunał stwierdził, że zakwestionowane przepisy nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą, w efekcie może być jej nadany dalszy bieg, prezydent może ją podpisać lub skierować do Sejmu do poprawki.
Wejście w życie nowych przepisów oznaczałoby, że kasy będą, podobnie jak inne instytucje finansowe, kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. – Nie dopuścimy do tego, żeby te złe przepisy weszły w życie – powiedział Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej SKOK, obecnie senator PiS. Przedstawiciele KK SKOK zapowiedzieli, że jeśli ustawa stanie się prawem, posłowie PiS złożą wniosek o zbadanie?konstytucyjności całej ustawy.
Teraz SKOK podlegają jedynie Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, więc w praktyce nie obejmuje ich zewnętrzny nadzór. UKNF jest przygotowany na wariant, w którym ustawa weszłaby w życie. Łukasz Dajnowicz z KNF tłumaczy, że podobnie jak w przypadku nadzoru nad bankami ewentualne działania KNF wobec SKOK byłyby nakierowane na bezpieczeństwo depozytów członków kas. W pierwszym okresie po ewentualnym objęciu SKOK nadzorem istotna będzie ocena sytuacji finansowej kas, identyfikacja najpoważniejszych rodzajów ryzyka w ich działalności, a w razie konieczności zastosowanie odpowiednich działań nadzorczych. Zgodnie z ustawą kasy zostały zobowiązane w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia jej w życie do przeprowadzenia audytu zewnętrznego i przekazania jego wyników m.in. KNF i NBP. MD