W weekend w Warszawie na Zamku Królewskim rozpoczął się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe. Głównymi tematami spotkania ma być wymiana handlowa, promocja inwestycji oraz energetyka.
W spotkaniu oprócz premiera Donalda Tuska i szefa japońskiego rządu Shinzo Abe, udział biorą premierzy: Czech - Petr Neczas, Węgier - Viktor Orban i Słowacji - Robert Fico.
Tematem rozmów premierów ma być m.in. współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej z Japonią, relacje UE-Japonia, sytuacja gospodarcza w Europie oraz kwestie regionalne i międzynarodowe. Podczas spotkania ogłoszona zostanie wspólna deklaracja premierów Japonii i Grupy Wyszehradzkiej.
Premier Donald Tusk poinformował po niedzielnym spotkaniu, że ważnym tematem jego rozmów z Abe była współpraca w dziedzinie energetyki. - Oba nasze kraje muszą dużo płacić za importowaną energię, a to ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność naszych gospodarek. Uzgodniliśmy w związku z tym kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej - oświadczył.
"Możemy robić najbezpieczniejsze i niezawodne elektrownie jądrowe"
Dyrektor generalny ds. prasy i dyplomacji publicznej w japońskim MSZ Yutaka Yokoi powiedział PAP, że większość dotychczasowych inwestycji z jego kraju w Polsce związanych było z przemysłem samochodowym i elektronicznym. Teraz Japonia chciałaby rozwijać nowe obszary współpracy np. dotyczące energetyki jądrowej czy tej tradycyjnej opartej na węglu - dodał. - Energetyka może być nowym obszarem wspólnego działania dla Japończyków i Polaków - podkreślił.