Prognozy w górę

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 1,4 proc., a w przyszłym o 2,9 proc. W kolejnych latach, począwszy od 2015 r., Polska powinna się już rozwijać w tempie przewyższającym 3 proc. – przewidują ekonomiści banku Goldman Sachs.

Publikacja: 25.11.2013 12:09

Prognozy w górę

Foto: Bloomberg

Poprzednie prognozy nowojorskiej instytucji zakładały, że w tym roku PKB Polski powiększy się o zaledwie 1 proc., a w przyszłym roku o 2,8 proc.

Według ekonomistów Goldmana, ożywienie gospodarcze nie zmusi Rady Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych wcześniej, niż w IV kwartale 2014 r. Do końca 2015 r. stopa referencyjna wzrośnie o 1 pkt proc., do 3,5 proc.

Stabilna polityka pieniężna przełoży się na dość stabilny kurs złotego. W perspektywie sześciu miesięcy kurs euro powinien nadal oscylować wokół 4,20 złotego (obecnie 4,19). Dopiero w rocznym horyzoncie ma spaść do 4,10. Na tym poziomie zakończyć też ma 2015 r.

W podobnym kierunku swoje przewidywania dla polskiej gospodarki zmieniają stopniowo inne instytucje finansowe, ostatnio np. Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).Według jej ekonomistów, tempo wzrostu polskiego PKB przyspieszy z 1,4 proc. w tym roku do 2,7 proc. w przyszłym roku.

W ocenie Goldmana, w naszym regionie prymusem będzie Rosja, której gospodarka w tym roku urosnąć ma o 1,5 proc., a w przyszłym roku o 3 proc.

 

Inwestorze! Wejdź na www.e-kiosk.pl/eparkiet, zarejestruj się i czytaj darmowe e-wydania "Parkietu". Promocja trwa od 26 listopada do 2 grudnia 2013r.



Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów