Przewodniczący KNF Stanisław Kluza powiedział podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, że urząd przez kilka miesięcy pracował nad kompleksową propozycją zwiększenia przejrzystości rynku kapitałowego, która pośrednio podniesie ochronę interesów inwestorów, szczególnie tych drobnych. Propozycje Komisji znalazły się w raporcie "Wzmocnienie ochrony uczestników rynku kapitałowego".
Wśród działań zmierzających do poprawienia przejrzystości rynku i ochrony akcjonariuszy UKNF wymienia m.in.: zwiększenie roli dobrych praktyk spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, większy nacisk na komunikację z rynkiem oraz zwiększenie oddziaływania kar nakładanych na spółki.
Przewodniczący KNF poinformował, że w pakiecie zmian opisanym w raporcie znajduje się kilkanaście różnego rodzaju propozycji. "Niektóre z nich będą wymagały jakichś zmian ustawowych, inne (...) można (...) wprowadzić poprzez pewnego rodzaju zalecenia i rekomendacje, również kontakt z rynkiem oraz w formule tzw. najlepszych praktyk" - powiedział.
Dyrektor Departamentu Emitentów w UKNF Ilona Pieczyńska-Czerny wskazała, że regulator chce, aby emitenci zwracali baczniejszą uwagę na informacje poufne, które powstają w spółkach. Urząd chciałby też ograniczyć kontakt spółek z agencjami Public Relations, by "jak najmniejszy krąg osób miał dostęp do informacji poufnych".
"Zauważamy, że część spółek przyjmuje formułę nieoficjalnego przekazywania prognoz (np. w wywiadach dla mediów - PAP). (...) Chcemy, aby spółki odnosiły się do tego rodzaju prognoz, aby potwierdzały je, bądź też odwoływały, jeżeli została przekazana bez jakiejkolwiek prognozy przygotowanej w spółce" - powiedziała Pieczyńska-Czerny.