RPP: Stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej

Aktualizacja: 25.02.2017 13:42 Publikacja: 06.07.2011 14:30

RPP: Stopy bez zmian

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Wszyscy z 19 ankietowanych ekonomistów byli zdania, że na posiedzeniu w lipcu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian.

RPP podniosła w tym roku stopy procentowe czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 punktów bazowych

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

- W Radzie przeważył zapewne pogląd, że obecnie pożądana jest przerwa w cyklu podwyżek stóp procentowych, aby ocenić skuteczność dotychczasowego zacieśnienia polityki monetarnej - wyjaśnił Adam Antoniak, ekonomista banku BPH. - W sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego, więc temat ewentualnego dalszego zaostrzenia polityki monetarnej powróci nie wcześniej niż po wakacjach.

Ekonomista prognozuje, że pomimo stopniowego spadku, główny wskaźnik inflacji do końca roku będzie się utrzymywał nie tylko powyżej celu, ale także powyżej górnej granicy odchyleń od celu. W efekcie w drugiej połowie roku oczekuje jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. Stopa referencyjna na koniec roku wyniosłaby więc 4,75 proc. - Rada będzie chciała utwierdzić rynek w przekonaniu, że jest zdeterminowana w dążeniu do realizacji średnioterminowego celu inflacyjnego - uważa Antoniak.

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

W popołudniowym komunikacie z dzisiejszego posiedzenia RPP zostanie opublikowana ścieżka inflacji z najnowszej projekcji inflacyjnej, która będzie prawdopodobnie wskazywała na stopniowy spadek tempa wzrostu cen w kolejnych kwartałach.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów