RPP: szanse na stabilne stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę stóp procentowych i ocenia, że bardziej prawdopodobne dziś jest utrzymanie stóp na obecnym poziomie niż ich dalsze podwyższanie.

Aktualizacja: 23.02.2017 13:59 Publikacja: 07.09.2011 17:38

RPP: szanse na stabilne stopy procentowe

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Prezes Belka przyznał, że bilans ryzyk pro i antyinflacyjnych się zmienił.

- Pojawiły się, a właściwie zwielokrotniły argumenty za możliwym spowolnieniem gospodarczym w Polsce, więc w porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy bardziej prawdopodobne jest utrzymanie poziomu stóp (...), ale za wcześnie by mówić o możliwościach czy o perspektywie obniżek stóp - powiedział Marek Belka.

Pytany o to czy w sytuacji utrzymującego się osłabienia złotego i rozważane jest ewentualne podniesienie stóp w celu umocnienia złotego, prezes NBP powiedział, że obecnie kursy walut są efektem sytuacji za granicą, a nie polityki pieniężnej RPP.

Belka powiedział również, że choć wyższy koszt obsługi kredytów walutowych w związku z wysokim kursem franka przekłada się na niższą konsumpcję gospodarstw domowych, to na szczęście jedynie w marginalnym stopniu i "ze statystycznego punktu" widzenia nie ma znaczenia".

W ocenie Rady, dokonane od początku 2011 r. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej (4 podwyżki po 25 pkt bazowych) powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. - W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu - napisała RPP w komunikacie.

Na konferencji prasowej prezentującej uzasadnienie do decyzji Rady jej członek, prof. Zyta Gilowska wykluczyła udział w debacie publicznej w czasie trwającej kampanii wyborczej.

- Obecnie czas jest bardzo nerwowy i nie wydaje mi się, by było możliwe ustalenie warunków dyskursu z moim udziałem - mówiła Gilowska.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski