Początek wakacji lepszy dla gospodarki

Produkt krajowy brutto w drugim kwartale tego roku wzrósł o 0,7 proc. rok do roku po wzroście o 0,5 proc. w pierwszym kwartale.

Aktualizacja: 08.02.2017 13:30 Publikacja: 01.08.2013 06:00

Prognozy wskaźników makroekonomicznych publikowanych w sierpniu

Prognozy wskaźników makroekonomicznych publikowanych w sierpniu

Foto: GG Parkiet

Tak wynika ze średniej prognoz 24 instytucji finansowych w ankiecie „Parkietu". Najwięksi optymiści uważają, że wzrost gospodarki przyspieszył nawet do 0,9 proc. Wstępne szacunki GUS poda w połowie sierpnia.

Zdaniem ekonomistów, w minionych trzech miesiącach nieznacznie wzrosła dynamika konsumpcji prywatnej (o 0,3 proc. wobec 0 proc. w I kwartale). Mocniejszy spadek zanotowały natomiast inwestycje (ponad 3 proc. wobec 2 proc. w I kwartale).

Jak wynika z prognoz ekonomistów, na początku trzeciego kwartału poprawiły się statystki polskiej gospodarki. Już dzisiaj poznamy wskaźnik PMI dla przemysłu za miniony miesiąc. Analitycy spodziewają się, że po raz pierwszy od marca 2012 r. przebił on w górę barierę 50 pkt, która oddziela stagnację od ożywienia. To oznaczałoby, że firmy mają więcej zamówień i zaczęły więcej produkować.

Według prognoz ekonomistów, produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o ponad 5 proc. (mediana wskazań) po wzroście od 3 proc. miesiąc wcześniej. Byłby to najszybszy wzrost od roku. Zdaniem analityków, spadki nieco wyhamowała produkcja budowlana, która jednak wciąż pogrążona jest w recesji (spadek wartości w lipcu o 12,2 proc. wobec 18,3 proc. w czerwcu).

Ekonomiści prognozują też  lekką poprawę w konsumpcji prywatnej. Ich zdaniem, sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 2,8 proc. po wzroście zaledwie o 0,5 proc. w czerwcu. Być może jest to pozytywny efekt niskiej inflacji, która nie pochłania  wzrostu naszych wynagrodzeń. A te, według prognoz, nominalnie mają rosnąć nieco szybciej. Jak wynika ze średniej wskazań, w lipcu średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła niemal o 3 proc. rok do roku po wzroście o 1,4 proc. w czerwcu.

W tym samym czasie roczny wzrost cen przyspieszył do 0,5 proc. z 0,2 proc. Tak wynika ze średniej wskazań, jednak rozbieżności w szacunkach ekonomistów są duże. Jak tłumaczą, trudno jest oszacować, jaki wpływ na inflację w lipcu miały rosnące koszty wywozu śmieci. Tę niepewność jeszcze lepiej widać w prognozach inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i energii), które wahają się od 0,7 proc. do 1,3 proc. W czerwcu inflacja netto wyniosła 0,9 proc. Według średniej i mediany prognoz, w lipcu wartość wskaźnika nie zmieniła się.

Ekonomiści spodziewają się, że w lipcu ustabilizowała się sytuacja na rynku pracy. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku firmy wciąż jednak zatrudniały mniej osób. Jak wynika ze średniej wskazań, zatrudnienie spadło o 0,7 proc. wobec spadku o 0,8 proc. w czerwcu.

Lipiec był piątym miesiącem z kolei, w którym obniżyła się stopa bezrobocia w gospodarce. Analitycy spodziewają się średnio, że bezrobocie wyniosło 13,1 proc. wobec 13,2 proc. w czerwcu. To wciąż więcej niż rok temu, kiedy w lipcu było na poziomie 12,3 proc.

Według ekonomistów, czerwiec (NBP poda dane w sierpniu) był trzecim miesiącem z kolei, w którym Polska zanotowała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Eksport wzrósł o 4,4 proc., a import o 2,2 proc.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe