Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi RPP na styczniowym posiedzeniu utrzymała koszt pieniądza. Główna stopa procentowa od października 2014 r. wynosi 2 proc.

- Dane z gospodarki realnej, jakie napłynęły w ostatnim czasie, nie były dla większości Rady najprawdopodobniej niepokojące, z kolei w czwartek opublikowany zostanie wskaźnik CPI, który po pierwsze pokaże jak bardzo pogłębiła się deflacja w grudniu, a po drugie wpłynie na prognozy tego wskaźnika w kolejnych miesiącach br. Rada czeka także na decyzje EBC, które zapadną 22 stycznia  - komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

O godz. 16 NBP opublikuje komunikat, w którym znajdzie się uzasadnienie decyzji. - W komunikacie RPP zapewne zostawi nadal otwartą furtkę do dalszego dostosowania stóp procentowych i nie jest wykluczone, że złagodzi nieco jego ton przygotowując rynki finansowe do ewentualnego cięcia stóp w nieodległej przyszłości - uważa Kurtek.

- Przez część członków RPP ostatnie osłabienie złotego mogło być potraktowane jako substytut obniżki stóp, zmniejszający ryzyko silnego spadku poziomu cen, wraz ze spadkiem cen ropy naftowej. Obecnie zwolennikom obniżenia stóp w RPP będzie trudno zebrać większość, chyba że deflacja nadal będzie się pogłębiać, a wzrost gospodarczy ulegnie spowolnieniu - mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.