Surowce: Zła pogoda winduje ceny na rynkach

Na większości rynków surowcowych – od ropy naftowej przez nikiel po kukurydzę – zdecydowanie panuje bessa, ale ataki zimna czy długotrwałe susze spowodowały wzrost niektórych cen.

Aktualizacja: 07.02.2017 00:47 Publikacja: 20.01.2015 05:00

Po zapowiedziach mrozów w Stanach Zjednoczonych kontrakty na gaz ziemny zdrożały tam najbardziej od 11 miesięcy. Susza w Brazylii, która jest największym producentem kawy i trzciny cukrowej, wywołała wzrost cen obu tych surowców. Po wyjątkowo obfitych deszczach monsunowych w Malezji ceny oleju palmowego są tam najwyższe od lipca.

– Pogoda jest zazwyczaj nieprzewidywalna i dlatego te ceny idą teraz własną drogą – powiedział Donald Selkin, główny strateg w nowojorskiej firmie National Securities Corp., która zarządza 3 mld USD.

Zaledwie sześć z 22 surowców wchodzących w skład Commodity Index Bloomberga zdrożało w tym miesiącu, z czego cztery w związku z pogodą. Ceny srebra i złota poszły w górę w wyniku gospodarczego zamieszania w Europie.

Ogólnie rzecz biorąc, w styczniu mamy do czynienia z kontynuacją tego złego na rynku surowców, które zaczęło się w 2014 r. Ceny ropy naftowej, miedzi i pszenicy pociągnęły indeks w dół o 17 proc. w minionym roku, a w minioną środę odnotował on 12-letnie minimum. Inwestorzy w listopadzie zredukowali swoje pozycje w aktywach surowcowych do poziomu najniższego od 2010 r.

Napływ mroźnego powietrza jest już odczuwalny na amerykańskim rynku energetycznym. Kontrakty na gaz ziemny zdrożały od początku roku o 8,2 proc. na New York Mercantile Exchange. Prognozy zapowiadają mrozy również na luty. Największe zużycie gazu przypada w USA na styczeń – 25 proc. i luty – 22,6 proc.

Kawa arabica zdrożała w tym roku o 2,6 proc. na nowojorskiej ICE Futures, bo susza w Brazylii znowu zagraża tamtejszym zbiorom. W ub.r. ceny kawy wzrosły o 50 proc. po suszy w Brazylii najgorszej od 80 lat.  Malezję nawiedziły powodzie największe od 40 lat i olej palmowy  już zdrożał tam o 2 proc.

Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Gospodarka krajowa
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa
Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat