W ciągu pół roku (od czerwca 2014 r. do października 2014 r.) podwoiła się liczba polskich CFO (dyrektorów finansowych największych firm), którzy obawiają się spadku popytu i recesji gospodarczej. Dyrektorzy finansowi uważają, że polska gospodarka jest w dość dobrej kondycji, choć z niepokojem obserwują sytuację geopolityczną. Większość CFO oczekuje niskiej inflacji (poniżej 1,9 proc.) i jedynie nieznacznego spadku bezrobocia. Blisko rok od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie, 75 proc. badanych dyrektorów finansowych jest przekonanych, że będzie on miał negatywny wpływ na wysokość polskiego PKB zarówno w krótkim terminie jak i w perspektywie 3-5 lat.

Poprzednie edycje badania pokazały, że dyrektorzy finansowi wiarygodnie przewidują rozwój polskiej gospodarki. Opinie CFO co do wysokości wzrostu PKB Polski w 2015 r. są podzielone. Połowa z nich przewiduje wzrost poniżej 2,5 proc., a druga połowa powyżej tego poziomu. Taki wynik wskazuje, że wzrost PKB w 2015 r. może nie osiągnąć poziomu 3 proc. (oczekiwana przez CFO średnia wartość jest na poziomie 2,5 proc.) i być niższy niż ten założony w polskiej ustawie budżetowej na 2015 r. (3,4 proc.). Warto również zaznaczyć, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje tegoroczny wzrost PKB Polski na poziomie 3,3 proc. Z kolei ostatnie przewidywania banku J.P. Morgan mówią o 3,2 proc.

Dyrektorzy finansowi uważają, że w 2015 r. Polska będzie miała najwyższy wzrost gospodarczy spośród państw Europy Środkowej.

Blisko połowa dyrektorów finansowych przewiduje kurs euro/zł na koniec 2015 r. w przedziale pomiędzy 4,10 a 4,19 zł. - Istotnym jest, że tylko 5 proc. z badanych jesienią CFO w Polsce jako czynnik ryzyka wskazało ryzyko kursowe. Zdaje się zatem, że obserwowane na przełomie roku wahania kurów walut mogły być zaskoczeniem również dla badanych. - wyjaśnia Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte, lider Deloitte CFO Programme w Polsce. - Również połowa dyrektorów finansowych w Szwajcarii przewidywała, że Narodowy Bank Szwajcarii będzie kontynuował politykę stałego kursu franka do Euro na poziomie 1,2 przez następne 2 lata."- dodaje.

„Deloitte CE CFO Survey" to coroczne badanie opinii dyrektorów finansowych (CFO) największych firm w Europie Środkowej.