Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 00:02 Publikacja: 07.02.2015 05:00
Foto: Bloomberg
Określa on stawki przewozowe na 23 najważniejszych morskich trasach handlowych. Wskazuje jak zmienia się popyt na transport towarów drogą morską względem podaży miejsca na statkach handlowych. Jego spadek z reguły sygnalizuje osłabienie światowego handlu i spadek popytu na surowce. Przez ostatnie sześć miesięcy spadł on o ponad 60 proc., czyli zniżkował najszybciej od czasu zaostrzenia światowego kryzysu na przełomie 2008 i 2009 r.
Analitycy wskazują, że obecny spadek indeksu Baltic Dry jest związany w dużej mierze ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach, a także z czynnikiem sezonowym – zbliżającym się chińskim Nowym Rokiem, świętowanym przez wiele dni. – Popyt na węgiel i rudę żelaza jest w Chinach słaby. Chińczykom nie zależy też, by statki zawijały do portów podczas obchodów Nowego Roku, więc aktywność pozostanie przez jakiś czas słaba. Spodziewam się, że indeks Baltic Dry zacznie rosnąć po chińskim Nowym Roku, czyli po 18–24 lutego, ale nie spodziewam się wielkiej zwyżki – twierdzi Rui Guo, analityk z londyńskiej firmy ICAP Shipping.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Słowo „prywatyzacja” ma raczej negatywne konotacje. Praktycznie zniknęło z debaty publicznej. W kampanii wyborczej politycy unikają go jak ognia. Okazuje się jednak, że jeśli pokaże się konsekwencje prywatyzacji, liczba jej zwolenników znacząco rośnie.
Nominalny PKB Polski w 2024 r. wyniósł 3 bln 641 mld zł – podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że od 2015 r., w ciągu dziewięciu lat, roczny „urobek” gospodarki, się podwoił. Większość z tego wzrostu to jednak efekt wzrostu cen.
Wieloletnie strategie firm, start potężnych inwestycji w energetykę i obronność, wzmocnienie polskiego przemysłu – takimi dokonaniami chwali się resort aktywów państwowych.
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacji analiz. Długoterminowy rating kraju w walucie obcej to wciąż A- z perspektywą stabilną.
Narodowy Bank Polski poinformował, że rezerwy polskiego złota osiągnęły poziom 509,3 tony, co plasuje Polskę w czołówce światowych posiadaczy tego kruszcu. Tym samym NBP wyprzedził Europejski Bank Centralny, który ma 506,5 ton złota.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w gospodarce narodowej wyniosło w pierwszym kwartale tego roku 8962,28 zł – podał w piątek GUS. To oznacza wzrost o 10 proc. rok do roku, najniższy od trzech lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas