Publiczne wydatki pomogły gospodarce

W IV kwartale PKB wzrosło o 3,9 proc. wobec 3,5 proc. w III kw. – podał GUS potwierdzając swój szybki szacunek.

Publikacja: 29.02.2016 10:29

Publiczne wydatki pomogły gospodarce

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Zaskoczenia co do samej dynamiki PKB więc nie było, pewną niespodzianką okazała się struktura tego wzrostu. Właściwie cały wzrost zawdzięczamy popytowi krajowemu, wpływ eksportu netto był neutralny.

Popyt krajowy wzrósł w IV kw. o 4 proc. rok do roku wobec o 3,2 proc. w III kwartale. Co ciekawe, wśród składowych tego popytu konsumpcja prywatna jest właściwie stabilna – wzrost o 3,1 proc., czyli tak jak w poprzednich kwartałach. W końcówce roku przyspieszyło za to znacząco spożycie publiczne (czyli pozainwestycyjne wydatki publiczne) – do 4,8 proc. z 2,7 proc. w III kw.

Czynnikiem dynamizującym gospodarkę były również inwestycje, które – dzięki przyspieszeniu realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych z perspektywy 2007-2013 – wzrosły o 4,9 proc. rok do roku w IV kw. wobec 4,6 proc. w III kw. W sumie – jak komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku mieliśmy „wzrost na dopalaczu rządowo-inwestycyjnym".

Ciekawe jest także sytuacje w handlu zagranicznym. Wkład eksportu netto do PKB był zerowy, a jeszcze w III kw. wniósł on +0,4 pkt. proc. Ale w całym 2015 r. wzrost eksportu (6,5 proc.) był szybszy niż wzrost PKB, w wyniku czego udział eksportu w PKB osiągnął poziom najwyższy w historii – 49,2 proc.

Co będzie się działo z gospodarką po dobrym 2015 r. Tu ekonomiści mają mieszane zdanie. - Z jednej strony wzrost spożycia gospodarstw domowych napędzany będzie przez program 500+, a dodatkowo przez spadające bezrobocie – zauważa w komentarzu Rafał Sadoch główny ekonomista Noble Option. - Z drugiej jednak strony, na skutek wzrostu niepewności generowanej przez zmiany polityczne oraz rosnące obawy związane z kondycją globalnej gospodarki, wzrost inwestycji najprawdopodobniej wyhamuje w 2016 r. Spodziewamy się, że w I kw. 2016 r. dynamika PKB spadnie do 3,4 proc. rok do roku, niemniej jednak średnioroczny wzrost w 2016 r. powinien pozostać zbliżony do tego odnotowanego w 2015, czyli 3,6 proc. – dodaje.

- W 2016 r. oczekujemy wyraźnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, które będzie widoczne już w I kw. - 3,2 proc. Przyczynią się do tego przede wszystkim efekty wysokiej ubiegłorocznej bazy dla eksportu i inwestycji, a także obserwowane obecnie pogorszenie koniunktury w strefie euro, w tym w szczególności w gospodarce niemieckiej – analizuje Borowski. Jego zdaniem należy też oczekiwać spadku dynamiki inwestycji publicznych (bo nowe fundusze UE jeszcze nie ruszyły). W sumie według Borowskiego, PKB w 2016 r. wzrośnie tylko 2,9 proc., do czego przyczynić się także może spowolnienie napływu inwestycji zagranicznych w efekcie spodziewanej przez bank obniżki oceny ratingowej przez kolejne agencje.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?