Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Z ankiety IHS Markit wśród przedsiębiorców wynika, że w marcu produkcja w przemyśle przetwórczym rosła najwolniej od listopada ub.r., a zatrudnienie najwolniej od października ub.r.
Popularny barometr koniunktury w przemyśle przetwórczym, publikowany przez firmę IHS Markit wskaźnik PMI, spadł w marcu do 53,5 z 54,2 pkt w lutym i 54,8 pkt w styczniu. Ten poniedziałkowy odczyt okazał się niższy od prognoz każdego z 23 zespołów ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Przeciętnie spodziewali się oni wzrostu PMI do 54,7 pkt. Dane IHS Markit, choć na pierwszy rzut oka są rozczarowujące, potwierdzają, że polska gospodarka nabiera rozpędu. Coraz więcej ekonomistów uważa, że w II połowie roku tempo wzrostu PKB dojdzie do 4 proc. rocznie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.