Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Konkurs prognostyczny „Parkietu" wyraźnie pokazuje, że w prognozowaniu koniunktury w gospodarce i na rynkach liczy się nie tylko szczęście, ale też dobry warsztat. Zespół Banku Gospodarstwa Krajowego w składzie Tomasz Kaczor i Piotr Dmitrowski, który zwyciężył w ubiegłorocznej edycji konkursu, po I kwartale br. znów jest liderem.
Nie jest to wcale pierwszy przypadek, gdy ostatni nie stają się pierwszymi, a pierwsi ostatnimi. Zespół BGK w czołówce prognostów utrzymuje się od lat. Zespół banku Millennium, który triumfował w 2014 r., w 2015 r. był trzeci. Po słabszym 2016 r. – co w jego przypadku oznaczało piąte miejsce na 23 uczestników konkursu – na początku br. wrócił na podium. Zajmuje obecnie trzecie miejsce, za BGK i ekonomistami PKO BP, którzy ubiegłoroczną rywalizację zakończyli na czwartej pozycji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?
Rząd zdaje się szukać podatkowych dojnych krów, by podreperować stan finansów państwa. Ale daniny sektorowe są tak samo szkodliwe dla gospodarki jak zwykłe podwyżki podatków – ostrzegają ekonomiści.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyłożyła swoją wizję polityki mieszkaniowej, w tym zapowiedziała weto dla REIT-ów mieszkaniowych, forsowanie podatku od nadmiarowych lokali i kolejną legislacyjną interwencję.