Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wstępnie szacowało, że stopa bezrobocia we wrześniu utrzymała się na sierpniowym poziomie. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści oceniali natomiast, że spadła do 5,7 proc. Wtorkowe dane GUS przyznały im rację. Trudno w nich jednak znaleźć wiele powodów do optymizmu.
W ujęciu rok do roku stopa bezrobocia zmalała we wrześniu o 1,1 pkt proc., podobnie jak w poprzednich trzech miesiącach. Tymczasem w pierwszych pięciu miesiącach roku stopa bezrobocia malała średnio o 1,4 pkt proc. rok do roku, a w 2017 r. o 1,7 pkt proc. – Powoli zbliżamy się do granicy spadku bezrobocia, od której może nawet nastąpić odbicie w górę, jeśli polska gospodarka odczuje spowolnienie globalne mocniej od oczekiwań – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?