NBP kupił kolejnych 13 ton złota

W październiku Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota o 13 ton. Kruszec kupował już czwarty miesiąc z rzędu. W tym czasie łącznie kupił 26 ton.

Publikacja: 07.11.2018 14:21

NBP kupił kolejnych 13 ton złota

Foto: Bloomberg

Oficjalne aktywa rezerwowe NBP na koniec października wynosiły 114,4 mld USD, w porównaniu do 112,9 mld USD miesiąc wcześniej. Ale wartość wchodzącego w ich skład złota zwiększyła się o 0,6 mld zł (13,5 proc.), do ponad 5 mld zł. W tym czasie złoto na rynku podrożało o niespełna 2 proc. Znacznie większy wzrost wartości kruszcu w rezerwach banku centralnego sugeruje, że dokupił on około 13,3 ton złota. To tyle samo, co łącznie w poprzednich trzech miesiącach.

Czytaj także: Banki centralne kupują złoto na potęgę

Z naszych wyliczeń wynika, że na koniec października w aktywach rezerwowych NBP było około 129,1 ton złota. Zanim latem bank centralny zaczął zwiększać zasoby tego metali, wynosiły one niespełna 103 ton i nie zmieniały się praktycznie od 1998 r.

Czytaj także: Złoto w rezerwach walutowych? To bez sensu

Prezes NBP Adam Glapiński zapytany na wrześniowej konferencji prasowej o te transakcje przyznał, że zarząd tej instytucji zmienia strategię zarządzania rezerwami. W październiku o 10-krotnym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach (do 31,5 ton) powiadomił też bank centralny Węgier.

Na koniec października złoto stanowiło nieco ponad 4,5 proc. aktywów rezerwowych NBP, w porównaniu do 3,9 proc. miesiąc wcześniej. Udział ten większy był poprzednio w 2013 r.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów