Sprzedaż zagraniczna rośnie szybciej niż w 2018 r.

W wynikach polskiego handlu zagranicznego wciąż nie widać skutków spowolnienia w strefie euro. Sprzedaż polskich towarów rośnie w szybkim tempie, a w bilansie handlowym ponownie pojawiła się nadwyżka.

Publikacja: 14.06.2019 05:06

Sprzedaż zagraniczna rośnie szybciej niż w 2018 r.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Wzrost polskiego eksportu wyraźnie wyhamował na przełomie lat 2018 i 2019. Wtedy wydawało się, że spowolnienie gospodarcze, z którym strefa euro zmaga się od połowy ub.r., dotarło nad Wisłę. Od lutego jednak dynamika eksportu wróciła na wysoki poziom, a średnio w pierwszych czterech miesiącach br. była nawet wyższa (8,3 proc. rok do roku) niż w całym 2018 r. (6,7 proc.).

W samym kwietniu, jak wynika z opublikowanych w czwartek przez NBP danych, wartość (w euro) polskiego eksportu towarów zwiększyła się o 10,3 proc. rok do roku, najbardziej od października ub.r., po 7,9 proc. miesiąc wcześniej. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się przeciętnie odczytu na poziomie 9,2 proc. rok do roku. – Te dane potwierdzają, że polscy eksporterzy pozostają odporni na skutki osłabienia koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych – ocenia Andrzej Kamiński, ekonomista z Banku Millennium. Jak tłumaczy, tej odporności sprzyja nie tylko konkurencyjność cenowa polskiego eksportu, ale też zmiana jego struktury. Coraz większą rolę w polskiej sprzedaży zagranicznej odgrywają dobra konsumpcyjne kosztem pośrednich, tymczasem spowolnienie w strefie euro jak dotąd nie uderzyło mocno w popyt konsumpcyjny. – Polscy eksporterzy szukają też nowych miejsc zbytu swoich towarów, o czym świadczy przyspieszenie w ostatnich miesiącach wzrostu eksportu do USA czy W. Brytanii – dodaje Kamil Łuczkowski, ekonomista z Banku Pekao. Dane GUS sugerują, że dynamicznie rośnie też m.in. polski eksport do Chin, choć wciąż jest niewielki. W I kwartale br. Państwo Środka odpowiadało za 1 proc. naszej sprzedaży zagranicznej towarów, w porównaniu z niespełna 0,9 proc. w I kwartale poprzednich trzech lat. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być to, że – jak zauważył w środowej analizie Instytutu Petersona ds. Ekonomii Międzynarodowej – w reakcji na wojnę handlową z USA Chiny obniżają cła na import z innych kierunków.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów