Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.06.2019 05:06 Publikacja: 14.06.2019 05:06
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Wzrost polskiego eksportu wyraźnie wyhamował na przełomie lat 2018 i 2019. Wtedy wydawało się, że spowolnienie gospodarcze, z którym strefa euro zmaga się od połowy ub.r., dotarło nad Wisłę. Od lutego jednak dynamika eksportu wróciła na wysoki poziom, a średnio w pierwszych czterech miesiącach br. była nawet wyższa (8,3 proc. rok do roku) niż w całym 2018 r. (6,7 proc.).
W samym kwietniu, jak wynika z opublikowanych w czwartek przez NBP danych, wartość (w euro) polskiego eksportu towarów zwiększyła się o 10,3 proc. rok do roku, najbardziej od października ub.r., po 7,9 proc. miesiąc wcześniej. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się przeciętnie odczytu na poziomie 9,2 proc. rok do roku. – Te dane potwierdzają, że polscy eksporterzy pozostają odporni na skutki osłabienia koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych – ocenia Andrzej Kamiński, ekonomista z Banku Millennium. Jak tłumaczy, tej odporności sprzyja nie tylko konkurencyjność cenowa polskiego eksportu, ale też zmiana jego struktury. Coraz większą rolę w polskiej sprzedaży zagranicznej odgrywają dobra konsumpcyjne kosztem pośrednich, tymczasem spowolnienie w strefie euro jak dotąd nie uderzyło mocno w popyt konsumpcyjny. – Polscy eksporterzy szukają też nowych miejsc zbytu swoich towarów, o czym świadczy przyspieszenie w ostatnich miesiącach wzrostu eksportu do USA czy W. Brytanii – dodaje Kamil Łuczkowski, ekonomista z Banku Pekao. Dane GUS sugerują, że dynamicznie rośnie też m.in. polski eksport do Chin, choć wciąż jest niewielki. W I kwartale br. Państwo Środka odpowiadało za 1 proc. naszej sprzedaży zagranicznej towarów, w porównaniu z niespełna 0,9 proc. w I kwartale poprzednich trzech lat. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być to, że – jak zauważył w środowej analizie Instytutu Petersona ds. Ekonomii Międzynarodowej – w reakcji na wojnę handlową z USA Chiny obniżają cła na import z innych kierunków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas