NBP. Iskrzenie w RPP

Czterech spośród 10 członków Rady Polityki Pieniężnej głosowało przeciwko przyjęciu sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego za 2018 r. W tym gremium takie różnice zdań w sprawach niezwiązanych bezpośrednio z polityką pieniężną zdarzają się bardzo rzadko – poprzednio przed dekadą.

Publikacja: 09.07.2019 05:02

NBP. Iskrzenie w RPP

Foto: Bloomberg

Głosowanie odbyło się pod koniec kwietnia, ale jego wynik do wiadomości publicznej został podany dopiero w poniedziałek, w „Raporcie o inflacji". Z dokumentu wynika, że przeciw byli Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt, Jerzy Kropiwnicki oraz Kamil Zubelewicz. Ten ostatni w marcu był jedynym członkiem RPP, który nie poparł planu finansowego NBP na bieżący rok.

– W ub.r. nastąpił największy w historii mojej obecności w NBP, czyli od 2007 r., kryzys wizerunkowy tej instytucji, który, moim zdaniem, doprowadził do dramatycznego obniżenia poziom zaufania do banku centralnego. A to zaufanie ma duże znaczenie dla skuteczności polityki pieniężnej prowadzonej w ramach strategii bezpośredniego celu inflacyjnego – wyjaśnił „Parkietowi" prof. Eugeniusz Gatnar, od 2016 r. członek RPP, a wcześniej zarządu NBP. – Źródłem tego kryzysu była błędna polityka komunikacyjna, realizowana przez Departament Komunikacji i Promocji. W ub.r. zarząd, moim zdaniem, prowadził także błędną politykę zatrudnienia i wynagrodzeń, głównie w zakresie premii i nagród, która doprowadziła do tego, że dyrektorzy niektórych departamentów uzyskali wynagrodzenia wyższe od członków zarządu – dodał.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów