- Ustawa uelastycznia również zarządzanie budżetem państwa. Prezes rady ministrów będzie miał uprawnienia do przesuwania środków między częściami budżetowymi, do zmiany przeznaczenia rezerw celowych i tworzenia nowych rezerw celowych, w celu zgromadzenie środków już zapisanych w budżecie na walkę z COVID – powiedział na środowej konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.
- Podobnie elastycznie będzie można zamieć plany państwowych funduszy celowych i agencji wykonawczych – dodał. Wszystko po to, by można było szybko zareagować na potrzeby poszczególnych dysponentów środków publicznych.
Minister Finansów zapowiedział również utworzenie specjalnego fundusz przeciwdziałania COVID 19. Ma on mieć otwarty charakter, będzie zasilany pieniędzmi z budżetu państwa i innych fundusz celowych, jak również środkami z emisji obligacji Skarbu Państwa oraz obligacji BGK. - Wszystko to, by zapewnić jak największą płynność budżetu – zaznaczył Kościński.
Pieniądze zgromadzone w funduszu będę mogły być wykorzystane na rożne instrumenty związane ze zwalczaniem skutków COVID, w tym na zasilenie Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (to fundusze, które mają wspierać firmy i pracowników dotkniętych kryzysem). Ale też na rządowe programy wsparcia realizowane przez PFR w zakresie wsparcia kapitałowego firm, rożne instrumenty płynnościowe, czy zapowiedziany przez rząd fundusz inwestycji.
Minister poinformował również, że w sytuacji nadzwyczajnej, z jaką mamy do czynienia obecnie, firmy mogę występować do urzędów skarbowych z wnioskiem o rozłożenie na raty, przesunięcie terminów, a nawet umorzenie podatków.