Pandemia osłabiła etykę w biznesie

– W czasie kryzysu pandemii, wraz ze wzrostem presji na wyniki firm i konkretnych osób, wzrosła także skłonność do nieetycznych zachowań. Zakładamy, że wychodzenie z pandemii na gruncie etyki w biznesie będzie trudne i długotrwałe – przyznaje Mariusz Witalis, partner kierujący działem zarządzania ryzykiem nadużyć w firmie EY, komentując wyniki jej najnowszego raportu ze Światowego Badania Uczciwości w Biznesie.

Publikacja: 19.01.2022 05:00

Pandemia osłabiła etykę w biznesie

Foto: Adobestock

Raport jest efektem globalnego badania, które w drugiej połowie 2021 r. objęło prawie 4,8 tys. menedżerów, w tym członków zarządów, i pracowników dużych firm z 54 krajów, w tym z Polski. I pokazało, że koronawirus wyraźnie zwiększył skłonności do nieetycznych zachowań w biznesie.

Ponad dwie piąte przedstawicieli firm na świecie i co trzeci w Polsce ocenia, że pandemia Covid-19 utrudnia przedsiębiorstwom funkcjonowanie w sposób etyczny. O ile w poprzedniej edycji badania, w 2020 r., niespełna co czwarty z przedstawicieli dużych firm w Polsce dopuszczał możliwość nieetycznego zachowania w celu poprawy perspektywy rozwoju własnej kariery lub pakietu wynagrodzenia, o tyle obecnie odsetek takich wskazań sięga już jednej trzeciej. To znacząco gorszy wynik od średniej globalnej (23 proc.), nie wspominając o krajach rozwiniętych (18 proc.). W dodatku uczciwość w biznesie jest utożsamiana najczęściej z przestrzeganiem litery prawa, zasad i regulacji (52 proc.), a znacznie rzadziej z przestrzeganiem wysokich standardów etycznych (28 proc.).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski