Echa piątkowych danych

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,6%, do poziomu 2221 pkt. mWIG40 zniżkował o 1,64%, podczas gdy sWIG80 stracił 0,6%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,120 mld złotych.

Publikacja: 13.01.2025 17:25

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Pierwsza sesja tygodnia na globalnych przyniosła podbicie podaży. Większość rynków bazowych znalazła się pod presją po piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Wyższe wskazanie NFP skłoniło inwestorów do rewizji założeń wobec polityki Fed w 2025. Z oczekiwanych kilku obniżek stóp rynek przeszedł do spekulacji ws. jakichkolwiek obniżek stóp procentowych. W konsekwencji generuje to podbicie wyceny USD do 2-letnich maksimów, rentowności długu USA do 14-miesięcznych. Podbicie awersji do ryzyka rzutuje również na nastrojach na rynkach akcyjnych gdzie NDX testuje miesięczne minima. Zmienność dodatkowo podbijana jest faktem iż już za tydzień będziemy świadkami zaprzysiężenia D. Trumpa.

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o ponad 5% zwyżce akcji JSW, co wpisywało się w ruch na spólkach związanych z węglem na GPW (Bogdanka +6,3%, Bumech +28%). Na drugiej stronie tabeli indeksu widniały akcje mBanku (-2,9%), Allegro (-3,5%) i LPP (-4,3%).

Z rynkowego punktu widzenia końcówka minionego tygodnia mijała pod znakiem siły relatywnej WIG20 wobec MSCI EM, stąd nie jest wielkim zaskoczeniem fakt iż pogorszenie nastrojów na rynkach bazowych przyniosło mocniejszą przecenę na GPW. WIG20 był dziś jednym z najsłabszych indeksów w Europie. W ujęciu technicznym nie doszło jednak do wyłamania ostatniej konsolidacji na indeksie.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC