Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
W odwrocie są również indeksy europejskie. Niemiecki DAX traci 0.7%, francuski CAC40 notowany jest o 1% niżej, WIG20 cofa się o 0.4%, wyjątkiem jest natomiast brytyjski FTSE 100, który dodaje 0.5%.
Mieszane nastroje na giełdach nie przeszkadzają nowym inicjatywom na europejskim rynku technologii. STMicroelectronics ogłosiło współpracę z Qualcomem obejmującą opracowanie nowych rozwiązań z zakresu “internetu rzeczy” (Internet of Things; IoT), opartymi o sztuczną inteligencję. Włosko-francuski producent półprzewodników planuje zintegrować swój system mikrokontrolerów z opracowanymi przez Qualcoma technologiami bezprzewodowymi. Spółki planują wypuszczenie nowych, usprawnionych produktów na rynek w Q1 2025.
Współpracę ogłasza również TotalEnergies, który wraz z amerykańską spółką APA podjął finalną decyzję ws. projektu naftowego w Suriname. Planowany na 2028 projekt o wartości ok. 9,5 mld euro, zakłada stworzenie jednostki wydobywczej, składowej i przeładunkowej z przepustowością 220 tys. baryłek dziennie.
Inwestycji z zakresu energetyki nie brakuje również na rodzimym rynku. Polenergia podpisała wraz z Equinor kontrakt na statki instalacyjne dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Projekt zakłada wyprodukowanie i instalacje 100 turbin wiatrowych o mocy 14.4 MW, które wg komunikatu spółki będą w stanie zasilić energią odnawialną 2 mln gospodarstw domowych.