Aleksander Jabłoński

WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

Inwestorzy wrócili na Wall Street po Święcie Dziękczynienia w relatywnie dobrym nastroju. Nasdaq otwiera nowy miesiąc byczym zyskiem 1%, głównie za sprawą Tesli (+3,1%), Intela (+3,7%) czy Trade Desku (+5,3%); rosną także pozostałe spółki “Magnificent Seven”. Absolutnym liderem jest za to Super Micro Computer (+31,5%), które rozbudziło entuzjazm w całym sektorze półprzewodników po tym jak niezależny raport oczyścił spółkę z zarzutów nieprawidłowości w działaniach kierownictwa czy zarządu. Na zielono również S&P500 (+0,25%), natomiast tracą Dow Jones (-0,3%) oraz Russell 2000 (-0,15%).

Europejskie dane makro hamują wzrosty na EURUSD

Piątkowe dane makroekonomiczne ze Strefy Euro odzwierciedlają postępujące hamowanie aktywności ekonomicznej w UE, budząc tym samym obawy o wzrost gospodarczy na Starym Kontynencie. Wyceny kolejnych obniżek stóp procentowych w Strefie Euro pozostają jednak umiarkowane, pomimo dość gołębich sygnałów ze strony Rady Prezesów EBC.

Rynki natchnione wyborem nowego sekretarza Departamentu Skarbu USA

Wall Street żyje dzisiaj wyborem Scotta Bessenta, założyciela firmy inwestycyjnej Key Square Group oraz kluczowego donora kampanii prezydenckiej Trumpa, na stanowisko sekretarza Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Rynki bardzo ciepło przyjęły nominację Bessenta, postrzeganego jako kandydata umiarkowanego, który będzie dobrą przeciwwagą dla bardziej radykalnych projektów gospodarczych Donalda Trumpa.

Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI

Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach.

Powrót silnego jena i presji na EBC

Koniec tygodnia na rynku walutowym wiąże się z powrotem siły jena, który po wczorajszych komentarzach Kazuo Uedy, prezesa japońskiego banku centralnego (Bank of Japan; BoJ), odrobił stratę względem dolara z całego tygodnia. Aprecjacja jena nie zwalnia, kurs USDJPY schodzi dzisiaj o kolejne 0,1% w dół do poziomu 154,38, a to wcale nie koniec presji prowzrostowej na japońskiej walucie.

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%).

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%).

Europejskie rynki bez wyraźnego kierunku. Wall Street na fali przesunięć w zakładach obstawiających wynik wyborów

Po wczorajszym marazmie na Wall Street śladu brak. Na godziny przed pierwszymi exit pollami amerykańskie indeksy notują bycze wzrosty, głównie na fali dobrej passy spółek technologicznych, półprzewodnikowych czy sektora finansowego.

Rynki wstrzymują oddech w przeddzień wyborów w USA. Powrót optymizmu na GPW

Poniedziałkowy sentyment na Wall Street wskazuje na chwilę wytchnienia w przeddzień wyborów prezydenckich w USA oraz przed ogłoszeniem w czwartek przez Fed decyzji ws. stóp procentowych.