Ruch ten w dużej mierze bazuje na wydarzeniach z ubiegłego piątku, gdzie po danych z amerykańskiego rynku pracy oczekiwania rynku uległy rekalkukacji z jednej obniżki stóp Fedu do potencjalnie dwóch (szacunki oscylują obecnie blisko 45 pkt baz.).
Sytuacja pozostaje jednak dynamiczna, a rynki wyraźnie reagują na napływające dane makro. Wsparciem dla nastrojów jest również trwający sezon wyników w USA. Na rynku FX sporo uwagi poświęcane jest japońskiemu jenowi, którego dynamika utraty wartości zauważalnie wyhamowała po potencjalnych interwencjach Bank of Japan.
Lokalnie WIG wyznaczył nowe ATH, a WIG20 znajduje się na najwyższych poziomach od lutego 2018 r., co sugeruje utrzymanie apetytu na polskie aktywa zagranicy. Zwyczajowo oznaczało to też nieco mocniejszego złotego, jednak aktualnie potencjał umocnienia PLN zdaje się być ograniczony. EUR/PLN dość skutecznie przywiązany jest do okolic 4,30 za euro.
W czwartek decyzje dotyczące poziomu stóp podejmie RPP, jednak rynek nie oczekuje zmian z obecnego poziomu 5,75 proc.
Na tzw. szerokim rynku warto wspomnieć również o blisko dwuletnich szczytach wycen miedzi windowanych przez obawy o podaż metalu.