W końcu chińskie ożywienie?

Mamy dzisiaj dosyć specjalną sesję giełdową, gdyż trzeci piątek ostatniego miesiąca w kwartale jest nazywany Dniem Trzech Wiedź.

Publikacja: 15.09.2023 17:38

Michał Stajniak CFA Starszy Analityk Rynków Finansowych

Michał Stajniak CFA Starszy Analityk Rynków Finansowych

Foto: materiały prasowe

Rozliczane są wtedy kontrakty terminowe oraz opcje na indeksy, dlatego często dochodzi do dużej zmienności na rynkach. Dzisiaj pomimo ogólnie dobrych nastrojów, związanych z dobrymi danymi z Chin, w dalszej części sesji obserwujemy potężne tąpnięcie na głównych indeksach. Czy w przyszłym tygodniu bogaty kalendarz w decyzje banków centralnych będzie w stanie pobudzić rynek do wzrostów?

Wczoraj EBC najprawdopodobniej zasygnalizował koniec podwyżek stóp procentowych, co zostało pozytywnie przyjęte przez inwestorów giełdowych na całym świecie. Dzisiaj z kolei poznaliśmy bardzo dobre dane z Chin, które wskazują, że działania rządu nakierowane na zwiększenie aktywności gospodarczej w końcu przynoszą skutek. Bardzo mocno reagowały sektory, które są mocno powiązane z Chinami. Właśnie dlatego obserwowaliśmy dzisiaj mocne wzrosty spółek surowcowych, modowych czy samochodowych, gdyż popyt z Chin na produkty z tych branż jest naprawdę spory. Z drugiej strony mamy dzisiaj tzw. Dzień Trzech Wiedź, czyli rozliczenie kontraktów terminowych na indeksy oraz akcje. Dzień ten ma miejsce zawsze w 3 piątek ostatniego miesiąca kwartału. Chociaż trzeci kwartał tego roku jest raczej mieszany na rynkach, to jednak zmienność była naprawdę ogromna i wielkość kontraktów i opcji, które ulegają dzisiaj rozliczeniu to blisko 4 biliony dolarów. Oczywiście kolejnym czynnikiem może być realizacja zysków po ostatnich wyraźnych wzrostach, w szczególności podczas wczorajszej sesji. Wzrosty były widoczne dzisiaj w trakcie sesji azjatyckiej oraz podczas początku sesji europejskiej, co związane było z publikacją niezłych danych z chińskiej gospodarki. Wiele działań stymulacyjnych prawdopodobnie w końcu odnosi skutki, ale wciąż nie można jednoznacznie stwierdzić, że rynek nieruchomości w drugiej największej gospodarce na świecie ma już najgorsze za sobą.

Dzisiaj spadki na amerykańskich indeksach późnym popołudniem są spore, ale zmienność może być jeszcze większa w przyszłym tygodniu. W środę decyzję o wysokości stóp procentowych będzie podejmować Fed. Chociaż wiele uczestników rynku oczekuje utrzymania stóp, to jednak wiele danych z tego tygodnia, w tym inflacja CPI pokazała, że impet cenowy wciąż jest dosyć duży. Oprócz tego decyzje o wysokości stóp procentowych będzie prezentować Bank Anglii, Szwajcarski Bank Centralny czy Bank Japonii.

Tuż po zamknięciu w Europie, DAX utrzymał częściowo wzrosty, zyskując 0,55%. WIG20 zakończył dzień dodając 0,37%. Z kolei S&P 500 traci 0,9%, Nasdaq traci niemal 1,4%, a Dow Jones Industrial Average zniżkuje o 0,43%.

Michał Stajniak, CFA

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC