Analiza poranna – Co zrobi EBC?

Sierpniowe dane o inflacji w USA miały mieszany wydźwięk, przez co nie odbiły się szerszym echem na rynkach.

Publikacja: 14.09.2023 11:49

Analiza poranna – Co zrobi EBC?

Foto: parkiet.com

Znalazły się w nich argumenty dla jastrzębiego skrzydła Fed, jak i gołębiego. Wskaźnik CPI wzrósł do 3.7% r/r z 3.2% r/r w lipcu i mediany prognoz na poziomie 3.6% r/r. To było związane ze wzrostem cen ropy oraz paliw na stacjach. Obecnie ważniejsza dla Fed inflacja bazowa miała spaść do 4.3% r/r z 4.7% r/r poprzednio i spadła, ale w relacji miesięcznej wzrost cen był powyżej prognoz. Choć dane potwierdzają, że problem inflacji nie został jeszcze rozwiązany, to jednak nie powinny wpływać na percepcję przedstawicieli FOMC.

Sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi spadkami. W przypadku kontraktów terminowych miało miejsce rolowanie i z tego powodu ten na S&P500 znajduje się teraz powyżej 4500 pkt. Niemiecki Dax dla porównania testuje ważną strefę wsparcia zlokalizowaną w okolicy 15600 pkt.

Dziś w centrum uwagi rynków znajduje się posiedzenie EBC, przed którym notowania wspólnej waluty nieznacznie zyskują, a eurodolar znajduje się powyżej 1.07. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Knot z Rady Prezesów sugerował, że rynek nie docenia ryzyka podwyżki stóp procentowych, choć uwzględniając nasilenie się zjawisk recesyjnych nie ma wobec tego pewności. Rynek mniej więcej w 50% zakłada możliwość podwyżki kosztu pieniądza. To wskazuje, że bez względu na decyzję na rynku może pojawić się zmienność.

Jak pokazują ostatnie dane o inflacji problem nie został jeszcze rozwiązany, a dodatkowo ceny ropy utrzymują się w pobliżu rocznych szczytów, zatem nie ma co liczyć na złagodzenie retoryki ze strony bankierów centralnych.

Baryłka WTI znalazła się już powyżej 89 USD. Międzynarodowa Agencja Energii wczoraj opublikowała najnowsze szacunki, z których wynika, że w drugiej połowie roku popyt będzie przewyższał podaż o 1.2 mln baryłek dziennie.

W kalendarium makroekonomicznym tradycyjnie, jak co czwartek, należy zwrócić uwagę na cotygodniowe dane dotyczące liczby nowych bezrobotnych w USA, ale i odczyt inflacji PPI oraz sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej.

DE30.f; D1

DE30.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC