Wyprzedaż z pierwszych trzech tygodni spowodowana była wzrostem rentowności na rynku długu. Tu jednak sytuacja uspokoiła się, przez co jest nadzieja na kontynuowanie odbicia. Opublikowane w piątek sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy miały jednoznacznie pozytywny wydźwięk dla rynku akcyjnego. Z jednej strony tempo kreacji nowych miejsc pracy przyspieszyło, co jest oznaką względnie dobrej koniunktury, a z drugiej sygnały dla Fed są gołębie. Stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 3.8% z 3.5% odnotowanych w lipcu, a dynamika płac spadła do 4.3% z 4.4% przed miesiącem. To sygnał, że nie trzeba dalej podnosić stóp, bo bliżej jest do zrealizowania mandatu Rezerwy Federalnej. Mimo tego piątkowa sesja na Wall Street nie przyniosła dużych przetasowań. Najwięcej 0.3% zyskał przemysłowy Dow Jones. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wzrósł w sierpniu do 47.6 pkt. z 46.4 pkt. przed miesiącem, pozostając jednak głęboko poniżej granicznej wartości 50 pkt. oddzielającej wzrost od kurczenia się sektora.
Dziś w USA Święto Pracy i dzień wolny, zatem zmienność nie powinna być duża. Kalendarium także pozostaje puste. W trakcie sesji azjatyckiej bardzo dobrze wyglądał Hang Seng. Branża budowlana zyskiwała blisko 8% po ogłoszeniu dodatkowych działań stymulacyjnych.
Piątkowy handel był bardzo udany dla dolara, a kurs EURUSD spadł poniżej 1.08. Dziś widzimy lekkie odreagowanie, ale nie ma dziś sesji i na rynku amerykańskich obligacji, zatem USD też nie powinien podlegać nadmiernej zmienności. Uwagę dziś należy zwrócić na wystąpienie szefowej EBC Lagarde. Złoty cały czas bardzo stabilny, ale w tym tygodniu zaplanowane jest posiedzenie RPP, które może zakończyć się obniżką stóp, a to czynnik na niekorzyść krajowej waluty.
Obawy o dalsze ograniczenie produkcji ze strony krajów OPEC+ wywindowało notowania ropy do najwyższych poziomów od listopada 2022 roku, a baryłka WTI wyceniana jest powyżej 85 USD.
US500.f; D1