Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.03.2022 21:00 Publikacja: 04.03.2022 21:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Handel na GPW kwitnie w najlepsze. Obroty na rynku akcji, co pokazały statystyki za luty, utrzymują się na ponadprzeciętnym poziomie, a i początek marca pod tym względem wygląda imponująco. Duża zmienność i niepewność rynkowa powodują, że obroty w ciągu sesji bez problemu przekraczają 2 mld zł. Również statystyki dotyczące instrumentów pochodnych wyglądają coraz bardziej okazale.
Kontrakty terminowe w ostatnich miesiącach nie nadążały nieco za tym, co działo się na rynku kasowym. Dobrze było to widać w statystykach za 2021 r. O ile pokazały one, że zainteresowanie akcjami nie tylko utrzymało się na ponadprzeciętnym poziomie po covidowym uderzeniu z 2020 r., a nawet wzrosło (obroty rok do roku wzrosły o prawie 6 proc.), tak w przypadku pochodnych statystyki nie prezentowały się już tak dobrze. Wolumen obrotu kontraktami na indeksy rok do roku spadł o prawie 12 proc., na akcje o niemal 8 proc., a pozytywnym zaskoczeniem okazały się jedynie pochodne na waluty. Tutaj wolumen obrotu wzrósł rok do roku o 64 proc. Tegoroczne statystyki pokazują rosnące zainteresowanie praktycznie wszystkimi pochodnymi, a prym znów wiodą futures na waluty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas