Dobre perspektywy rysują się także przed spółkami węglowymi, które również wchodzą w skład indeksu WIG-Surowce. Związane jest to przede wszystkim z wysokimi cenami węgla koksującego oraz zakłóceniami podaży, z którymi mieliśmy do czynienia na światowych rynkach w niedalekiej przeszłości. Ako
[b]Paweł Puchalski, Szef działu analiz, dm bz wbk[/b]
W tym roku rósł będzie indeks branżowy banków. Powodów jest kilka. Po pierwsze spodziewany wzrost stóp procentowych będzie czynnikiem zwiększającym przychody odsetkowe. Po drugie przewidujemy wzrost akcji kredytowej w obszarze detalicznym (kredyty hipoteczne), jak i korporacyjnym. Można się też spodziewać dalszej poprawy jakości portfeli kredytowych np. w PKO BP czy Getin Banku.
W defensywie będzie indeks energetyczny – nie wiadomo, jakie będą przyszłe regulacje prawne dotyczące choćby emisji CO2. Czeskiemu CEZ nie pomoże prognoza zakładająca 20-proc. spadek zysku netto w 2011 roku. Tauron, choć dzisiejsze jego wskaźniki są niskie, musi przeprowadzić gigantyczne inwestycje, które istotnie pogorszą wskaźnik EBITDA. Słabo będzie sobie radzić indeks telekomunikacyjny, za sprawą TP, której kurs będzie zapewne oscylować wokół bieżącego poziomu. AR
[b]Maciej Bobrowski, Szef działu analiz, Dm BDM[/b]
Naszym zdaniem w najbliższym czasie najlepiej zachowywać się będą w dalszym ciągu przedsiębiorstwa surowcowe. Firmy te są jednak liderem zwyżek od dłuższego czasu i dlatego należy się liczyć z możliwością nadejścia korekty.
Zalecamy naszym klientom zainteresowanie się także firmami przemysłowymi o średniej i małej kapitalizacji. W gronie tych podmiotów oczekujemy co najmniej kilku ciekawych okazji inwestycyjnych.
Docelowo zwracamy też uwagę na spółki z obszaru media i z branży finansowej. Obecnie neutralnie oceniamy deweloperów, choć w drugiej połowie roku widzimy szansę na zmianę nastawienia na pozytywną dla wybranych podmiotów.
Po ostatnich spadkach neutralnie oceniamy także branżę budowlaną, choć w tym przypadku nie przewidujemy zmiany nastawienia na pozytywne. Ako
[b]Łukasz Rosiński, analityk, Dm Amerbrokers[/b]
W 2010 r., głównie za sprawą Synthosu, hitem warszawskiej giełdy był wskaźnik WIG-Chemia. Zapewne także w tym roku znajdzie się on w czołówce.?Sądzę jednak, że poza Synthosem, który ma w nim bardzo duży udział, istotny wpływ na wzrost będą miały również pozostałe spółki.
Dobrze się będą zachowywały także indeksy WIG-Surowce i WIG-Paliwa. Decydujący wpływ na obydwa mają pojedyncze spółki.?W przypadku indeksu surowcowego jest to KGHM Polska Miedź (z 82-proc. udziałem), a w paliwowym PKN Orlen z blisko 60-proc. udziałem. Oceniam, że oba indeksy mają podobnie dobre perspektywy, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku surowcowym.
Wystrzegałbym się natomiast budownictwa. W 2010 r. indeks dla tego sektora zachowywał się gorzej niż szeroki rynek i nie spodziewałbym się, że coś zmieni się w tym roku. ako[/ramka]