Środowa sesja nie dała odpowiedzi inwestorom na pytanie, w którą stronę będzie zmierzała warszawska giełda w kolejnych dniach. Notowania na GPW, podobnie zresztą jak i na innych parkietach europejskich, rozpoczęły się bardzo spokojnie na poziomach zbliżonych do wtorkowych zamknięć.
Większe ożywienie można było obserwować na naszym parkiecie ok. godz. 10.00 gdy na rynek trafiły informacje o lutowej, znacznie lepszej od prognozowanej, sprzedaży detalicznej. Według GUS była aż o 12,2 proc. wyższa niż rok wcześniej co potwierdza, że gospodarka ma się dobrze a Polacy nie obawiają się utraty pracy i chętnie zamieniają gotówkę na dobra wszelkiego rodzaju.
Zmotywowało to inwestorów w Warszawie do kupowania akcji co przełożyło się na dynamiczną zwyżkę indeksów. Okazała się jednak krótkotrwała i już po kilkudziesięciu minutach indeksy wróciły na pozycje startowe. Pozostały na nich prawie do zamknięcia sesji.
Negatywny wpływ na zachowanie się indeksów miały opublikowane o godz. 15.00 dane o lutowej sprzedaży domów w Stanach Zjednoczonych, która okazała się gorsza od prognoz. Nowego właściciela znalazło 250 tys. domów. Specjaliści szacowali, że sprzedaż wyniesie 290 tys. domów. Słaby odczyt wskaźnika spowodował, że notowania za oceanem rozpoczęły się od lekkich spadków co przekreśliło szansę na mocniejsze wzrosty w Europie. Indeksy najważniejszych giełd naszego kontynentu zakończyły dzień w okolicach wtorkowych zamknięć.
Podobny scenariusz można było obserwować w Warszawie. Na koniec dnia WIG, dzięki większym zleceniom kupna akcji największych firm, zyskiwał 0,01 proc. i znalazł się na wysokości 47950 pkt. WIG 20 zwyżkował do blisko 2769 pkt. co oznaczało zmianę o 0,03 proc. Przez cały dzień właściciela zmieniły papiery za niespełna 730 mln zł czyli 19 proc. mniejszą kwotę niż we wtorek.