Rynki mają nadzieję na dalsze ustalenia w sprawie pakietu pomocowego dla Portugalii i Grecji. Jednak aresztowanie szefa MFW powoduje, iż po dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów raczej trudno oczekiwać ogłoszenia nowego pakietu pomocowego dla Grecji. W takim przypadku zapewne brak konkretnych ustaleń rozczaruje inwestorów, co niewątpliwie zwiększy niechęć do ryzyka. Tym samym widzimy potencjał do osłabienia wspólnej waluty na dzisiejszej sesji. Oczekujemy handlu w okolicach 1,40 na EUR/USD. Trwałe przebicie tego poziomu nie wydaje się obecnie prawdopodobne.
Z ważnych publikacji poznamy dziś kwietniową inflację w strefie euro. Rynki oczekują, iż pozostanie ona na dotychczasowym poziomie, czyli 2,8 procent r/r. Oczekiwany jest natomiast lekki wzrost inflacji bazowej z 1,3 do 1,4 procent r/r. Awersje do ryzyka będą zwiększać informacje o osiągnięciu limitu zadłużenia w USA. Popołudniu przemówienie wygłosi szef Fed B.Bernanke, a ponadto poznamy indeks nastrojów w sektorze przemysłowym w okręgu Nowy Jork oraz indeks rynku nieruchomości NAHB.
Istotnym wydarzeniem na krajowym rynku będzie dziś publikacja marcowych danych o bilansie płatniczym. Rynek oczekuje deficytu na poziomie 1177 mln euro. Nasza prognoza jest bardziej optymistyczna. Zakładamy, iż deficyt na rachunku obrotów bieżących był mniejszy i wyniósł 850 mln euro. Pogorszenie salda na rachunku obrotów bieżących obserwowane jest już od jakiegoś czasu stąd dzisiejszy odczyt nie powinien znacząco oddziaływana rynek.
Ważniejszym czynnikiem wydaje się być dziś sentyment na rynkach. Globalny wzrost niechęci do ryzyka, widoczny w spadkach na giełdach, wpłynie zapewne negatywnie na złotego. Naszym zdaniem możliwe jest dziś osłabienie polskiej waluty. Spodziewamy się, że złoty będzie poruszał się w przedziale 3,93- 3,96 za euro. Nadmierne osłabienie polskiej waluty wciąż hamowane jest przez obawy inwestorów związane z możliwymi interwencjami Ministerstwa Finansów. W kolejnych dniach poznamy kilka ważnych danych z gospodarki które powinny dać wyraźniejszy impuls dla złotego na najbliższe sesje.
Sporządził: