Niewielkie wahania są też udziałem WIG, który maksymalnie zyskiwał 0,1 proc., a spadał o 0,5 proc. Na giełdzie w Warszawie dostrzegalna jest atmosfera wyczekiwania. Inwestorzy czekają na przyszłotygodniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Na koniec przyszłego tygodnia zaplanowano ponadto dwudniowy szczyt dotyczący wieloletnich finansów Unii Europejskiej.

Giełda w Warszawie jest jednym z lepiej zachowujących się kluczowych rynków europejskich. Wczoraj jednak mocno spadała m. in. za sprawą taniejących akcji Pekao. Francuski CAC40 w czwartek po południu traci 0,7 proc., niemiecki DAX 0,5 proc., a brytyjski FTSE250 0,3 proc.  Na rynkach dominuje negatywne nastawienie za sprawą rozczarowujących danych makroekonomicznych. Gorsze od oczekiwań okazały się wstępne dane dotyczące produkcji przemysłowej w Japonii. Wzrosła ona co prawda o 2,5 proc. miesiąc do miesiąca, ale eksperci spodziewali się zwyżki o 4,5 proc. W ujęciu rok do roku spadła natomiast o 7,8 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej zniżkowała o 5,5 proc. Gorsza od oczekiwań okazała się też grudniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech. Spadła o 1,7 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy eksperci prognozowali, że utrzyma się na niezmienionym poziomie. W ujęciu rok do roku zniżkowała natomiast o 4,7 proc. wobec prognozowanej zniżki o 1,6 proc. Negatywnie zaskoczyła też tygodniowa liczba nowy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, która sięgnęła 368 tys., podczas gdy eksperci spodziewali się, że wyniesie 351 tys. Tydzień wcześniej wniosków było 330 tys. Z opublikowanego również po południu raportu Challengera wynika, że w USA planowane są większe zwolnienia. W styczniu liczba ta sięgnęła 40,4 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej było to blisko 32,6 tys. Liczba wzrosła w porównaniu z minionym miesiącem, ale i tak okazała się o ponad 24 proc. niższa niż w styczniu 2012 r. Dziś czeka nas jeszcze publikacja indeksu PMI Chicago, który obrazuje zmiany aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w tym rejonie. Eksperci prognozują, że wzrośnie on do 50,8 (w grudniu sięgnął 48,9).

W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiego parkietu w czwartek po południu szczególnie pozytywnie wyróżnia się PGNiG, którego papiery zyskują 1,8 proc. Najmocniej przecenianymi spółkami są Synthos i PGE, których notowania zniżkują o odpowiednio 2,8 proc. i 2 proc. Kolejną spadkową sesję ma też Pekao, którego papiery zniżkują o 1,2 proc. UniCredit sprzedał w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu 9,1 proc. akcji tej spółki po 156 zł za sztukę. Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniają się m. in. walory PC Guard, którego kurs rośnie o 7,8 proc., oraz Energoaparatury, której akcje zyskują 6,5 proc. O 6,3 proc. spadają notowania MIT Mobile Internet Technology.