WIG20 zyskał w piątek 1 proc., dzięki czemu zakończył tydzień na poziomie 2302,81 pkt, o 2,2 proc. więcej niż tydzień wcześniej. WIG również wzrósł dzisiaj o 1 proc., do 46150,78 pkt. To o 2,3 proc. więcej niż na zamknięciu notowań w poprzedni piątek. Wśród spółek z WIG20 w piątek pozytywnie wyróżnił się przede wszystkim Kernel Holding, którego kurs wzrósł o 3,2 proc. Pod presją przez cały dzień pozostawały zaś papiery Polskiej Grupy Energetycznej, które zostały ostatecznie przecenione o 3,3 proc. Aż o 47,6 proc. podrożały akcje Dreweksu. W środę wieczorem znajdująca się w upadłości likwidacyjnej spółka poinformowała, że otrzymała ofertę inwestycyjną z firmyi c2m, która specjalizuje się w przeprowadzaniu procesów restrukturyzacji zakładów produkcyjnych zajmujących się m. in. produkcją i handlem meblami. W reakcji na tę informację papiery Dreweksu w czwartek podrożały o 75 proc. Nieudaną sesję w piątek zaliczył zaś ABM Solid, którego notowania spadły o 20 proc.
Wzrostami tydzień kończyły też inne kluczowe europejskie parkiety. Nie były one jednak aż tak znaczące jak zwyżki w Warszawie. Kilkanaście minut po 17.00 niemiecki DAX zyskiwał 0,7 proc., a brytyjski FTSE250 rósł o 0,3 proc. Słabsze nastroje panowały zaś we Francji - CAC40 kwadrans po 17.00 zniżkował o 0,3 proc. Dobry koniec tygodnia rynki Starego Kontynentu zawdzięczają przede wszystkim rozpędowi, jaki otrzymały po środowej zapowiedzi szefa Fed Bena Bernanke, że zakończenie programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej wcale nie musi nastąpić niebawem,
Zgodna z oczekiwaniami okazała się większość publikowanych w piątek danych makroekonomicznych. Nie zaskoczyły dane o produkcji przemysłowej Japonii i strefy euro za maj. Niższy od prognoz okazała się zaś lipcowy indeks Uniwersytetu Michigan, który pozwala na ocenę potencjału nabywczego konsumentów w USA. Eksperci prognozowali, że wzrośnie on o 0,9 pkt to 85 pkt. Tymczasem zamiast wzrostu wskaźnik zanotował spadek. Jego wartość wyniosła w lipcu 83,9 pkt. Pozytywnie zaskoczyły za to opublikowane przed rozpoczęciem notowań na Wall Street wyniki finansowe JP Morgan Chase & Co oraz Wells Fargo & Company. Zyski na akcję w wypadku obu spółek okazały się wyższe zarówno od prognoz analityków, jak i od zarobków wygenerowanych w II kwartale 2012 r.
Ciekawie wyglądała dzisiejsza sesja na rynku walutowym. Złoty umocnił się zauważalnie po tym, jak NBP opublikował dane o bilansie płatniczym Polski w maju. Saldo rachunku bieżącego sięgnęło 574 mln euro, podczas gdy eksperci spodziewali się, że wyniesie 193 mln euro poniżej zera. W kwietniu saldo wyniosło zaś 714 mln euro. Po 17.00 złoty umacniał się do franka szwajcarskiego o 0,4 proc. Do euro zyskiwał 0,5 proc., a do dolara amerykańskiego 0,7 proc. Zdaniem ekspertów polska waluta ma szansę na dalszą aprecjację.