WIG20 zyskuje w środę po południu 0,3 proc., a WIG rośnie o 0,4 proc. Pozytywne nastroje dominują też na giełdach w Paryżu i Frankfurcie – CAC40 rośnie o 0,6 proc., a DAX o 0,4 proc. O 0,1 proc. zniżkuje zaś brytyjski FTSE250. Giełdy zachodniej Europy przed południem świeciły na czerwono. Po południu zauważalna jest poprawa nastrojów. Zmiany indeksów, podobnie jak w trakcie wczorajszej sesji w USA, nie są jednak szczególnie dynamiczne. Inwestorzy czekają bowiem na zaplanowaną na 14.30 publikację półrocznego raportu Fed na temat polityki monetarnej. Na 16.00 zaplanowano zaś rozpoczęcie wystąpienia szefa Fed Bena Bernanke przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Ewentualne zapewnienia, że Fed w najbliższym czasie nie zdecyduje się na ograniczenie programu skupu aktywów mogą wspomóc kupujących. Teraz na rynkach widoczne jest bowiem oczekiwanie na sygnały, a inwestorzy za oceanem wczoraj postanowili zrealizować zyski, co poskutkowało niewielkimi spadkami indeksów w USA.
Indeksom warszawskiej giełdy pomagają przede wszystkim akcje banków. Czołówce wzrostów przewodzi BRE Bank, którego kurs rośnie o 3,7 proc. Do niedawna zyskiwały papiery wszystkich banków wchodzących w skład indeksu WIG20. W ostatnich minutach pod kreskę spadły jednak notowania PKO BP. We wtorek Narodowy Bank Polski opublikował raport o stabilności systemu finansowego. Wynika z niego, że większość krajowych banków spełniałaby narzucone im wymogi kapitałowe, nawet jeśli nasza gospodarka wpadłaby w recesję. Najmocniej przecenioną spółką z WIG20 po południu jest KGHM, którego papiery tanieją o 1,8 proc. po tym, jak DM BZ WBK zmienił rekomendację dla akcji tej spółki do „sprzedaj".
Na szerokim rynku na uwagę zasługują papiery Harper Hygienics, które przy wysokich obrotach zyskują 8,7 proc. Czołówce spadków przewodzą zaś Mediatel i Fota, których papiery tanieją o odpowiednio 50,7 proc. i 35,2 proc. Pierwsza firma poinformowała wczoraj wieczorem, że złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Podobny wniosek złożył wchodzący w skład grupy Elterix. Fota opublikowała zaś komunikat, z którego wynika, że na wniosek Raiffeisen Bank Polska wszczęte zostało wobec niej postępowanie egzekucyjne na kwotę 33,4 mln zł. Mocno tanieją również papiery PBG. Kurs budowlanej spółki spada o 6,4 proc. po tym, jak na rynek trafiła informacja, że ING OFE zmniejszył zaangażowanie w spółce. Przed transakcjami fundusz kontrolował 12,92 proc. jej kapitału, co odpowiadało 10,24 proc. ogólnej liczby głosów na jej walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Teraz ma 0,85 proc. akcji, co stanowi 0,68 proc. głosów.