WIG20 zakończył pierwszą w tym tygodniu sesję na 1,1-proc. plusie, a WIG zyskał 0,9 proc. Warszawska giełda zawdzięcza wzrosty przede wszystkim notowaniom KGHM, którego kurs wzrósł przy najwyższych na rynku obrotach o 1,8 proc. To kolejna zwyżkowa sesja w wykonaniu koncernu, któremu pomagają rosnące ceny miedzi.

Największym wzrostem w gronie spółek z WIG20 pochwalić się mogła Jastrzębska Spółka Węlowa, której akcje podrożały o 7,5 proc. Mocno drożały też papiery Banku Handlowego i Pekao (w górę o odpowiednio 4 proc. i 2,9 proc.). Na szerokim rynku wyróżniły się akcje Bytomia, które zyskały 20,9 proc. Udanej sesji nie miał zaś One2One, którego kurs spadł o 7,4 proc.

Słabiej niż nasz rynek radziły sobie w poniedziałek inne giełdy?Starego Kontynentu.?Na większości z nich przez niemal cały dzień dominowały spadki. Pod wieczór na plus wyszedł jednak niemiecki?DAX. Rozczarowały opublikowane dzisiaj w nocy dane o PKB Japonii w II?kwartale. Gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni urosła wprawdzie o 0,6 proc. w ujęciu kwartał do kwartału, ale eksperci prognozowali, że wzrost wyniesie 0,9 proc. Lepiej wypadła produkcja przemysłowa, która w czerwcu co prawda zniżkowała, ale nie aż tak mocno, jak obawiali się tego eksperci. Spadek wyniósł 3,1 proc. miesiąc do miesiąca i 4,6 proc. rok do roku, podczas gdy analitycy spodziewali się spadków o odpowiednio 3,3 proc. i 4,8 proc.

Na rynkach, w związku ze stosunkowo ubogim kalendarzem publikacji danych makroekonomicznych, w poniedziałek widoczne było wyczekiwanie. Znacznie ciekawiej pod względem publikowanych danych zapowiada  się wtorek. Z ciekawszych informacji jutro poznamy m. in. wyniki sprzedaży detalicznej w USA w lipcu oraz indeks instytutu ZEW, który obrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Eksperci prognozują, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca (taką samą dynamikę zanotowała w czerwcu). W wypadku sprzedaży bez samochodów spodziewają się zaś wzrostu o 0,3 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik się nie zmienił. Zgodnie z oczekiwaniami analityków indeks instytutu ZEW w sierpniu mógł wzrosnąć do 40 pkt, z 36,3 pkt przed miesiącem. Na warszawskim parkiecie trwa sezon publikacji sprawozdań finansowych za pierwsze półrocze. Jutro poznamy rezultaty m. in. Banku BPH i Grupy Lotos.